Naprzód, w przeszłość! Rosyjska polityka historyczna w służbie „wiecznego” autorytaryzmu
Autor: Ośrodek Studiów Wschodnich
Data publikacji: 05/2021
Tematyka: Sprawy zagraniczne
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia analizę polityki historycznej Rosji, która służy „wiecznemu” autorytaryzmowi. Autorzy omawiają systemowe uwarunkowania tej polityki, narzędzia i działania stosowane przez Rosję oraz skutki jej ideologizacji i mitologizacji. W raporcie poruszono również temat religii zwycięstwa jako fundamentu putinizmu oraz militaryzacji serc i umysłów. Autorzy zwracają uwagę na to, że społeczna świadomość z łatwością absorbuje propagowane przez władze treści ideologiczne i historyczne, przepojone elementami archaicznymi i tradycjonalistycznymi. Raport stanowi ważny głos w dyskusji o rosyjskiej polityce historycznej i jej wpływie na sytuację wewnętrzną Rosji oraz na jej relacje z innymi krajami.
Wnioski
Wnioski
- Polityka historyczna Rosji jest narzędziem służącym utrzymaniu autorytarnego reżimu, a jej ideologizacja i mitologizacja prowadzą do zniekształcenia rzeczywistości historycznej i kształtowania społecznej świadomości zgodnej z interesami władzy.
- Rosyjska polityka historyczna ma wpływ na sytuację wewnętrzną kraju, a także na jego relacje z innymi krajami, szczególnie z krajami byłego bloku sowieckiego.
- Militaryzacja serc i umysłów w Rosji prowadzi do wzrostu nastrojów nacjonalistycznych i agresywnych, co zwiększa ryzyko konfliktów zewnętrznych.
- Rosyjska polityka historyczna jest narzędziem służącym do umacniania władzy Putina i jego reżimu, a także do legitymizacji działań władzy w oczach społeczeństwa.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Konieczne jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zniekształceń i manipulacji w rosyjskiej polityce historycznej, poprzez edukację i szerzenie wiedzy na temat prawdziwej historii Rosji.
- Wspólnota międzynarodowa powinna zwiększyć nacisk na Rosję w celu zahamowania jej agresywnych działań na arenie międzynarodowej, w tym w kwestii polityki historycznej.
- Konieczne jest zwiększenie dostępu do archiwów i materiałów historycznych, aby umożliwić badaczom i naukowcom rzetelne badania i analizy.