Nadzór właścicielski państwa nad spółkami stoczniowymi
Autor: Najwyższa Izba Kontroli
Data publikacji: 05/2023
Tematyka: Administracja publiczna | Gospodarka i rynek pracy
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia wyniki kontroli przeprowadzonej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Ministerstwie Aktywów Państwowych, Ministerstwie Infrastruktury, Agencji Rozwoju Przemysłu SA, Polskiej Grupie Zbrojeniowej SA, Funduszu Rozwoju Spółek SA w okresie 2019–2022. Czynności kontrolne miały na celu ustalenie, czy prawidłowy był nadzór właścicielski Prezesa Rady Ministrów/ Ministra nad spółkami nadzorującymi podmioty stoczniowe nadzór nad spółkami stoczniowymi oraz czy ustalone w ramach nadzoru właścicielskiego instrumenty monitorowania wyników spółek stoczniowych skutkowały w uzasadnionych przypadkach opracowaniem i wdrożeniem programów naprawczych, konsolidacyjnych, restrukturyzacyjnych.
Wnioski
Wnioski
- Nadzór nad spółkami stoczniowymi, w których Skarb Państwa sprawuje pośrednio władztwo korporacyjne nie był w pełni skuteczny – mimo działań podejmowanych przez kontrolowane podmioty w zakresie polityki właścicielskiej, sytuacja finansowa stoczni nie uległa znaczącej poprawie.
- Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa, zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły ok. 1,2 mld złotych, w dwóch z czterech spółek z uwagi na trudności z utrzymaniem płynności finansowej przystąpiono do realizacji programów naprawczych.
- nie stworzono instrumentu finansowego dedykowanego m.in. dla wsparcia przemysłu stoczniowego, tj. Morskiego Funduszu Rozwoju, który środkami w łącznej planowanej wysokości 2 mld zł (uwzględniającymi także zaangażowanie inwestorów prywatnych) miał wypełnić lukę w infrastrukturze instytucjonalnej i kapitale na rozwój szeroko rozumianej gospodarki morskiej.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
W ramach koordynacji wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w spółkach zasadne jest:
1) opracowanie rządowej strategii dedykowanej dla przemysłu stoczniowego, mogącej spełniać rolę referencyjną dla działań na rzecz rozwoju tej branży, a w konsekwencji umożliwiać budowę trwałej rentowności stoczni;
2) objęcie szczególnym nadzorem projektów realizowanych przez stocznie, głównie z uwagi na utrzymujące się niekorzystne wyniki finansowe tych spółek i znaczącą wysokość środków finansowych zaangażowanych w realizację tych przedsięwzięć.