Monitoring rozwoju obszarów wiejskich w Polsce – etap IV dekada przemian społeczno – gospodarczych
Data publikacji: 01/2023
Tematyka: Rolnictwo
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport prezentuje wyniki badań dotyczących zmian społeczno-gospodarczych na obszarach wiejskich w Polsce w ciągu ostatniej dekady. W raporcie wykorzystano porównywalną dla całego kraju bazę danych empirycznych w agregacji gminami. Praca nad raportem była możliwa dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób oraz wsparciu instytucji i gmin. Raport stanowi podstawę do dalszej dyskusji nad kierunkami rozwoju obszarów wiejskich w Polsce.
Wnioski
Wnioski
- Z najnowszych badań gmin wiejskich wyłania się nowy rodzaj podziału rozwoju Polski, uwzględniający trzy apekty o charakterze społecznym, które opisują warunki społeczne: problematykę edukacyjną, aktywność społeczną oraz zamożność i spójność społeczności lokalnej.
- Daje się zauważyć nowy zarys oddzielenia południowo-zachodniej części kraju (o korzystniejszej ocenie rozwoju w zakresie procesów społecznych) od części północno – wschodniej (gdzie oceny rozwoju są relatywnie niskie i bardzo niskie).
- W ciągu ostatniej dekady nastąpił wzrost liczby ludności na obszarach wiejskich, jednakże wciąż obserwuje się proces wyludniania się tych obszarów.
- Wzrost liczby przedsiębiorstw na obszarach wiejskich w ciągu ostatniej dekady wskazuje na rozwijającą się gospodarkę na tych obszarach.
- Dezagraryzacja lokalnej gospodarki, wraz z przemianami w sektorze rolniczym dokonuje się bardzo powoli, a zmiany cechuje niewielkie zróżnicowanie przestrzenne.
- W ciągu ostatniej dekady nastąpił wzrost liczby mieszkańców obszarów wiejskich korzystających z usług zdrowotnych, jednakże wciąż istnieją problemy związane z dostępem do specjalistycznej opieki medycznej.
- W ciągu ostatniej dekady nastąpił wzrost liczby mieszkańców obszarów wiejskich korzystających z usług edukacyjnych, niestety wciąż istnieją problemy związane z dostępem do edukacji wyższej oraz brakiem wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Sposobem na poprawę warunków życia mieszkańców wsi jest przede wszystkim zapewnienie samorządom lokalnym stabilności finansowej.
- Konieczne jest dalsze inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacyjnej oraz zwiększenie dostępności edukacji wyższej.
- Zalecane jest ustanowienie minimalnego progu alokacji środków w programach krajowych i regionalnych dla celów rozwoju obszarów wiejskich, zróżnicowanie wymaganego wkładu własnego gmin w zależności od wydzielonych typów obszarów wiejskich oraz utrzymanie wsparcia projektów infrastrukturalnych realizowanych na tych obszarach.