MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym – Raport z badania dotyczące zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi
Autor: Fundacja UNAWEZA
Data publikacji: 04/2023
Tematyka: Edukacja i Nauka | Ochrona zdrowia | Polityka społeczna
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia wyniki badań stanu zdrowia psychicznego młodych ludzi w Polsce, pokazuje problemy, z jakimi borykają się młodzi ludzie, formy wsparcia oraz potrzeby edukacyjne w zakresie zdrowia psychicznego. W dokumencie przedstawiono również rekomendacje dotyczące działań na rzecz poprawy sytuacji młodych ludzi w Polsce, w tym w zakresie edukacji, profilaktyki i wsparcia psychologicznego.
Wnioski
Wnioski
1. Młodzi ludzie w Polsce doświadczają różnych problemów emocjonalnych i psychicznych, takich jak depresja, lęki, stres czy problemy związane z samopoczuciem.
2. W badaniach zauważono, że młodzi ludzie często nie wiedzą, gdzie szukać pomocy w przypadku problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.
3. Badania wykazały, że młodzi ludzie często doświadczają przemocy i hejtu w internecie.
4. Badania wykazały, że młodzi ludzie często podejmują zachowania ryzykowne i autodestrukcyjne, takie jak samookaleczanie czy próby samobójcze.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Konieczne jest opracowanie jasnych i zrozumiałych dla dzieci i młodzieży procedur zgłaszania sytuacji naruszenia dobra własnego lub drugiej osoby, doświadczenia przemocy i hejtu.
2. Potrzeba opracowania warsztatów dla dzieci i młodzieży dotyczących mechanizmów, które zachodzą w sytuacji przemocy, relacjach między sprawcą a ofiarą oraz obserwatorami w celu uruchomienia tego trzeciego jako reagującego.
3. Zwiększenie dostępności do usług psychologicznych i psychiatrycznych dla młodych ludzi.
4. Prowadzenie nowych rozwiązań w systemie edukacji, wspierających kluczowe kompetencje.
5. Potrzeba zwiększenia kompetencji nauczycieli, szkolnych specjalistów i rodziców w zakresie.
wsparcia w kryzysie suicydalnym oraz jego rozpoznania u nastolatków.
6. Stworzenie uczniom przestrzeni do kształtowania umiejętności współpracy, autonomicznych zespołów, planowania, realizowania zaplanowanych działań ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych zasobów.
7. Wsparcie rówieśnicze jako umiejętność reagowania na oznaki problemów koleżanek i kolegów.
8. Wzmocnienie roli pedagoga szkolnego w zakresie indywidualnej pracy z uczniami. 9. Sieciowanie działań szkoły i organizacji pozarządowych w zakresie tworzenia miejsc, w których dzieci i młodzież poczują się bezpiecznie: placówki, kluby.