Między niepokojem a życzliwością: Polki i Polacy wobec migracji
Autor: Fundacja More in Common
Data publikacji: 02/2025
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport „Między niepokojem a życzliwością: Polki i Polacy wobec migracji” analizuje postawy Polaków wobec rosnącej liczby migrantów w Polsce, w kontekście transformacji kraju z emigracyjnego na imigracyjny.
Niniejsze opracowanie opiera się na badaniu ilościowym zrealizowanym na przełomie października i listopada 2024 roku, kiedy to Prezes Rady Ministrów przedstawił główne założenia strategii migracyjnej rządu pod tytułem „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025–2030”.
Wnioski
Wnioski
1. Uzyskanie kontroli nad migracją do Polski pozostaje dla badanych sprawą absolutnie priorytetową – wskazało ją 68% respondentów. Zauważalny był także wzrost znaczenia ograniczenia migracji, za którym opowiedziało się 35% badanych.
2. Odsetek osób przekonanych, że polska gospodarka nie poradzi sobie bez migrantów, oraz tych, którzy się z tym nie zgadzają, jest zbliżony (35% wobec 42%).
3. W zależności od źródeł statystycznych, liczba obcokrajowców mieszkających w Polsce w 2024 roku wynosiła od ponad 1 120 000 – zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (2024) – do 2 500 000 cudzoziemców, jak szacuje Polski Instytut Ekonomiczny (2024). Obcokrajowcy stanowią więc od 3% do 6% społeczeństwa. Zdaniem Polek i Polaków ten odsetek wynosi 16%.
4. Aż 78% badanych uważa, że migranci, którzy w ciągu roku nie podjęli pracy w Polsce, powinni zostać deportowani do kraju, z którego przybyli.
5. Młodzi najrzadziej ze wszystkich grup wiekowych uważają, że Polska staje się silniejsza i bogatsza dzięki pracy imigrantów i uchodźców (24%), a zdecydowanie najczęściej są zdania, że przez Ukraińców trudniej jest znaleźć dobrą pracę (61%).