close

Raport

W tematyce: Demografia

Matka-Polka pracująca, czyli jak zwiększyć aktywność zawodową młodych kobiet?

Data publikacji: 10/2010

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport „Matka-Polka pracująca, czyli jak zwiększyć aktywność zawodową młodych kobiet?” skupia się na analizie przyczyn niskiej aktywności zawodowej młodych matek w Polsce oraz proponuje rozwiązania mające na celu zwiększenie tej aktywności. W raporcie omówiono kwestie takie jak dostęp do opieki i edukacji dla dzieci do lat pięciu, długość i warunki korzystania z urlopów macierzyńskich i wychowawczych oraz rozwiązania podatkowe mające wpływ na motywacje kobiet do podejmowania zatrudnienia. Autorzy raportu zwracają uwagę na rozwiązania funkcjonujące w krajach, w których współczynniki aktywności zawodowej młodych matek są znacznie wyższe niż w Polsce, takich jak Szwecja, Dania, Belgia i Holandia i proponują wprowadzenie podobnych rozwiązań w Polsce.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Niski poziom aktywności zawodowej młodych matek w Polsce wynika z braku dostępu do opieki i edukacji dla dzieci do lat 5 oraz z długiego urlopu wychowawczego, który powoduje, że kobiety tracą kontakt z rynkiem pracy. 
  2. W Szwecji i Danii urlopy wychowawcze są znacznie dłuższe (72 i 40 dni) niż w Belgii i Holandii (13 i 12), zaś dostęp do publicznych instytucji opiekuńczych i edukacyjnych dla dzieci do lat 5 publiczny jest powszechny i tani (kosztem wyższych wydatków publicznych na te usługi).
  3. Rozwiązania prorodzinne stosowane w firmach, takie jak wsparcie opieki/edukacji dla dzieci pracowników, wpływają pozytywnie na motywacje pracowników, ich elastyczność i produktywność oraz lojalność wobec firmy, a także zmniejszają liczbę pracowniczej absencji. 

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Wprowadzenie krótszego urlopu wychowawczego, który nie powinien być dłuższy niż rok, umożliwiłby matkom indywidualną opiekę nad dzieckiem przez ponad 16 miesięcy, a jednocześnie pozwoliłby im na utrzymanie kontaktu z rynkiem pracy. 
  2. Wprowadzenie elastycznych godzin pracy, pracy zdalnej oraz możliwości korzystania z urlopów rodzicielskich przez oboje rodziców pozwoliłoby na równomierne dzielenie się obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem i umożliwiłoby kobietom powrót na rynek pracy.
  3. Niezbędnym uzupełnieniem elastycznych form i czasu pracy jest zapewnienie rodzicom dostępu do stosunkowo tanich i różnorodnych form instytucjonalnej opieki i edukacji dzieci w wieku poniżej 6 lat.
  4. Aby ograniczyć negatywny wpływ wspólnego rozliczania małżonków przy progresywnym opodatkowaniu na motywacje mniej zarabiających kobiet do podejmowania zatrudnienia, warto ponownie rozważyć wprowadzenie w Polsce podatku liniowego.

Skopiowano!

Skip to content