Mapa ryzyka Polaków. Jak ubezpieczyciele odpowiadają na potrzeby społeczeństwa?
Autor: Polska Izba Ubezpieczeń
Data publikacji: 06/2023
Tematyka: Ochrona zdrowia
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Mapa Ryzyka Polaków” to raport, który analizuje największe obawy i troski Polaków związane z różnymi aspektami życia, takimi jak zdrowie, finanse, relacje rodzinne, środowisko i wiele innych. Raport zawiera wiele cennych informacji i porad, jak można się zabezpieczyć przed ryzykiem i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. W raporcie przedstawiono również mapy ryzyka według płci, wieku, miejsca zamieszkania i doświadczenia likwidacji szkody.
Wnioski
Wnioski
- 87% Polaków obawia się ciężkiej choroby najbliższej osoby, a 85% obawia się jej śmierci.
- W czasie pandemii COVID-19 mapa ryzyka Polaków uległa zmianie, a największym zagrożeniem stało się ryzyko zakażenia wirusem.
- Ubezpieczyciele dziennie likwidują ok. 5000 szkód komunikacyjnych oraz ponad 1000 szkód związanych z ogniem i innych żywiołami – w latach 2015 – 2020 wypłacili z ubezpieczeń na życie 53 mld zł.
- 70% respondentów badanych przez PIU stwierdziło, że mogłoby opłacać dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, gdyby było możliwe odliczenie tej kwoty od podatku.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Państwo może w prosty i w skuteczny sposób przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa na drogach m.in. poprzez powiązanie mandatów z wysokością składki za OC – konieczne jest też surowsze karanie tych, którzy łamią przepisy oraz nieuchronność kar.
- Pracodawcy powinni umożliwić pracownikom regularne badania dzięki pakietom medycznym.
- Państwo powinno edukować obywateli i zachęcać do upowszechnienia prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.
- Od ubezpieczycieli wymaga się dostosowania oferty do zmieniających się obaw Polaków.