Małe modułowe reaktory (SMR) dla Polski
Autor: Instytut Sobieskiego
Data publikacji: 12/2019
Tematyka: Energetyka | Infrastruktura | Ochrona środowiska
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia analizę możliwości wykorzystania małych modułowych reaktorów (SMR) w Polsce. Autorzy omawiają zalety i wady takiego rozwiązania, a także przedstawiają rekomendacje dotyczące stworzenia przyjaznego otoczenia prawnego dla zwiększenia wykorzystania synergii odnawialnych i jądrowych źródeł energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Raport zawiera również informacje na temat łańcucha dostaw i możliwości uczestnictwa polskich firm w tym projekcie.
Wnioski
Wnioski
- Małe modułowe reaktory jądrowe (SMR) stanowią obiecujące rozwiązanie dla Polski, pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju i redukcję emisji gazów cieplarnianych.
- SMR mogą stanowić uzupełnienie dla odnawialnych źródeł energii, tworząc synergiczne połączenie, które pozwoli na zwiększenie udziału energii zeroemisyjnej w polskim miksie energetycznym.
- Polska powinna zainwestować w rozwój technologii SMR, aby stać się liderem w tej dziedzinie w Europie Środkowo-Wschodniej.
- Wdrożenie SMR w Polsce wymagać będzie zmian w polityce energetycznej kraju, w tym stworzenia przyjaznego otoczenia prawnego i finansowego dla inwestycji w ten sektor.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Polska powinna stworzyć strategię rozwoju energetyki jądrowej, która uwzględniać będzie możliwości wykorzystania SMR.
- Należy stworzyć przyjazne otoczenie prawnie i finansowe dla inwestycji w SMR, w tym ułatwienia w pozyskiwaniu funduszy unijnych i krajowych.
- Polska powinna zainwestować w rozwój kwalifikacji pracowników energetyki jądrowej, aby zapewnić odpowiednio wykwalifikowaną kadrę dla sektora SMR.
- Należy przeprowadzić kampanię informacyjną na temat SMR, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat tej technologii i zmniejszyć opór wobec jej wdrożenia.