Luka w zatrudnieniu – jak lepiej wykorzystać potencjał polskiego rynku pracy
Data publikacji: 07/2023
Tematyka: Demografia | Gospodarka i rynek pracy
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport „Luka w zatrudnieniu – jak lepiej wykorzystać potencjał polskiego rynku pracy” przedstawia przyczyny deficytu kadrowego na polskim rynku pracy oraz propozycje działań i inicjatyw, które mogą przyczynić się do redukcji niedoboru pracowników. Raport zawiera również przykłady dobrych praktyk wdrażanych na poziomie polityk państwa i przedsiębiorstw w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Autorzy raportu zwracają uwagę na problem starzenia się społeczeństwa i jego wpływ na rynek pracy, a także na potrzebę aktywizacji osób biernych zawodowo oraz przyciągania pracowników z zagranicy. Raport zawiera wiele cennych informacji i propozycji rozwiązań dla osób zainteresowanych tematyką rynku pracy w Polsce.
Wnioski
Wnioski
- Demografia ma kluczowe znaczenie dla rynku pracy w Polsce, ponieważ starzenie się społeczeństwa prowadzi do niedoboru pracowników.
- Od 2012 r. nasz kraj notuje ujemny przyrost naturalny. Jednocześnie rośnie długość życia – w 2050 r. mężczyźni będą żyli przeciętnie 82,1 roku, a kobiety 87,5 roku – co nie jest jednak równoznaczne z wydłużaniem się okresu ich obecności na rynku pracy.
- 74,7% firm, które borykały się z trudnościami w rekrutacji w ostatnich miesiącach, za główną przyczynę tego problemu uważa niewystarczającą liczbę odpowiednich kandydatów na danym rynku.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Konieczne jest opracowanie i wdrożenie skutecznych programów aktywizacji zawodowej dla osób biernych zawodowo.
- Należy zwiększyć atrakcyjność polskiego rynku pracy dla pracowników z zagranicy, poprzez ułatwienie procedur związanych z legalnym zatrudnieniem oraz poprawę warunków pracy i płacy.
- W celu zwiększenia liczby pracowników na rynku pracy, konieczne jest zwiększenie liczby miejsc w szkołach zawodowych oraz promowanie kształcenia w branżach, w których występuje niedobór pracowników.
- Wdrażanie dobrych praktyk z krajów Unii Europejskiej, takich jak programy szkoleniowe i staże dla młodych pracowników, może pomóc w przyciąganiu i zatrzymywaniu pracowników na polskim rynku pracy.
- Konieczne jest zwiększenie inwestycji w rozwój infrastruktury, w tym transportu publicznego, aby ułatwić dojazd do pracy i zwiększyć mobilność pracowników.