close

Raport

W tematyce: Gospodarka i rynek pracy

Klimat ryzyka. Jak prewencja i ubezpieczenia mogą ograniczyć wpływ katastrof naturalnych na otoczenie?

Data publikacji: 03/2021

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Autorzy raportu analizują trendy ekspozycji na skutki zjawisk ekstremalnych i katastrof, prognozy dotyczące ekspozycji w Polsce oraz zróżnicowania przestrzenne ekspozycji i wrażliwości społeczno-ekonomicznej w Polsce. W raporcie przedstawione są również rekomendacje dotyczące działań prewencyjnych i ubezpieczeń mających na celu ograniczenie wpływu katastrof naturalnych na otoczenie.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Wzrost ekspozycji na ryzyko związane z katastrofami naturalnymi jest nieunikniony, a Polska będzie coraz bardziej narażona na negatywne efekty zmian klimatu. 
  2. Zjawiska pogodowe będą powodować coraz większe straty, nawet jeśli ich siła pozostanie taka sama, co wymaga wprowadzenia działań prewencyjnych i ubezpieczeń. 
  3. W Polsce istnieją zróżnicowania przestrzenne ekspozycji i wrażliwości społeczno-ekonomicznej, co wymaga zróżnicowanych działań prewencyjnych i ubezpieczeń.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Wprowadzenie jednolitej metodyki określania estymacji strat w majątku oraz kosztów przerwania ciągłości działalności instytucji państwowych oraz podmiotów prywatnych, co pozwoli na lepsze zarządzanie ryzykiem katastrof naturalnych.
  2. Wprowadzenie systemu ubezpieczeń od katastrof naturalnych, który pozwoli na ograniczenie wpływu katastrof na otoczenie oraz na zwiększenie odporności społeczeństwa na skutki zjawisk ekstremalnych
  3. Wspieranie działań prewencyjnych, takich jak inwestycje w infrastrukturę, edukację społeczeństwa oraz wczesne ostrzeganie przed zagrożeniami, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka związanego z katastrofami naturalnymi.

Skopiowano!

Skip to content