Jak wybrane kraje UE zamierzają dążyć do uzyskania neutralności klimatycznej w roku 2050
Data publikacji: 01/2021
Tematyka: Ochrona środowiska
Link źródłowy: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Zgodnie z Porozumieniem Klimatycznym z Paryża wszystkie strony, w tym UE, były zobowiązane do opracowania i przedstawienia do 2020 roku swoich długoterminowych strategii niskoemisyjnego rozwoju do roku 2050. Raport „Jak wybrane kraje UE zamierzają dążyć do uzyskania neutralności klimatycznej w roku 2050” przedstawia wyniki przeglądu krajowych długofalowych strategii (KDS) sześciu krajów UE: Danii, Estonii, Łotwy, Niderlandów, Niemiec i Portugalii, oraz syntezy z Republiki Czeskiej i Włoch. Celem raportu jest pokazanie, jak powinno się wykorzystać te doświadczenia w przygotowaniu polskiej długofalowej strategii niskoemisyjnego rozwoju do roku 2050.
Wnioski
Wnioski
- W każdej ze strategii został sformułowany cel do osiągnięcia w roku 2050. Rozpiętość jest znaczna, niektóre kraje ustalają go na poziomie 80% redukcji gazów cieplarnianych w stosunku do roku 1990, inne natomiast stawiają sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej. Przeważa cel formułowany na poziomie 90-95%
- W syntezie KDS Włoch przewiduje się w roku 2050 udział odnawialnych źródeł energii między 95% a 100% – w zależności od tego, czy całkowite odejście od paliw kopalnych dotyczy wytwarzania energii elektrycznej, czy również produkcji stali.
- W KDS Danii zaznacza się, że udział OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej w roku 2028 całkowicie pokryje zapotrzebowanie na poziomie średnim.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Zapewnienie ograniczenia przekazywania terenów biologicznie czynnych pod zabudowę, wykorzystując w tym celu system planowania przestrzennego i instrumenty rynkowe oraz regulacje prawne, w szczególności dotyczące ochrony przyrody oraz różnorodności biologicznej.
- Położenie nacisku na szerokie zastosowanie gospodarki o obiegu zamkniętym w celu ograniczenia zużycia energii i materiałów. Doprowadzenie do wzrostu produktywności i eliminacji wytwarzania odpadów.
- Zaproponowanie szerokiego zakresu działań wspierających badania, rozwój i innowacje w odniesieniu do sytuacji Polski. W szczególności powinno to dotyczyć alternatywnych rozwiązań niskoemisyjnych, instrumentów służących wspomaganiu osiągania dekarbonizacji oraz tworzeniu instytucji i kapitału społecznego zainteresowanych dążeniem do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.
- Promowanie dekarbonizacji w sektorze mieszkaniowym, sprzyjanie rewitalizacji miast i zwiększonej efektywności energetycznej budynków, stopniową elektryfikację tego sektora, stosowanie wydajniejszego sprzętu oraz zwalczanie ubóstwa energetycznego.