Jak uniezależnić się od rosyjskich surowców
Autor: Polityka Insight
Data publikacji: 04/2022
Tematyka: Energetyka | Gospodarka i rynek pracy
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia analizę możliwości dywersyfikacji dostaw surowców i odejścia od eksportu ropy i gazu z Rosji przez kraje Unii Europejskiej na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę. Publikacja zawiera najbardziej aktualne dane opisujące wielkość dostaw rosyjskich węglowodorów do Unii oraz stopień uzależnienia od nich poszczególnych krajów. W raporcie przedstawiono również podstawowe informacje dotyczące rynku paliw w Polsce w tym wielkość zapasów oraz czynniki kształtujące cenę benzyny i diesla.
Wnioski
Wnioski
- Uzależnienie Europy od rosyjskich surowców energetycznych stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego regionu.
- Zastąpienie rosyjskich surowców wymaga przyspieszenia rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz rozbudowy sieci energetycznych.
- Polska powinna zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwa kopalne, szczególnie w sektorze ciepłowniczym i komunalno-bytowym, oraz ograniczyć zużycie gazu w elektroenergetyce.
- Transformacja energetyczna jest nieunikniona i przyspieszy w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz dążenia do dekarbonizacji.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz rozbudowa sieci energetycznych powinny być priorytetami dla rządów państw europejskich.
- Polska powinna zwiększyć inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w sieci energetyczne, aby zwiększyć niezależność energetyczną kraju.
- W sektorze ciepłowniczym i komunalno-bytowym należy promować alternatywne źródła energii, takie jak ciepłownie miejskie, pompy ciepła czy kolektory słoneczne.
- W elektroenergetyce należy ograniczyć zużycie gazu poprzez rezygnację z planu budowy niektórych elektrowni na gaz oraz zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii.
- Współpraca międzynarodowa oraz dywersyfikacja źródeł energii są kluczowe dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy.