Jak systemowo wspierać osoby z niepełnosprawnościami? Propozycje i kierunki zmian
Autor: Ordo Iuris
Data publikacji: 06/2020
Tematyka: Niepełnosprawni | Ochrona zdrowia | Polityka społeczna
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia propozycje i kierunki zmian, które mają na celu poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Raport składa się z pięciu rozdziałów, w których omawiane są m.in. takie kwestie jak: funkcjonowanie hospicjów perinatalnych, asystent osobisty dla osoby z niepełnosprawnością, świadczenie pielęgnacyjne, bon terapeutyczny, podatkowe formy wsparcia osób z niepełnosprawnością. Raport zawiera również wnioski i rekomendacje dla administracji publicznej oraz innych podmiotów, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami.
Wnioski
Wnioski
1. W ocenie Najwyższej Izby Kontroli (raport z 2019 roku) system opieki paliatywnej i hospicyjnej w Polsce nie zapewnia dostępu do odpowiedniej jakości świadczeń wszystkim pacjentom, którzy potrzebują takiej opieki.
2. Jedynie 16 hospicjów, które zawarło umowy z NFZ, udzielało świadczeń perinatalnej opieki paliatywnej. Tylko w trzech województwach perinatalna opieka paliatywna jest świadczona w więcej niż jednej placówce.
3. Jak wskazano w raporcie „Badanie potrzeb osób niepełnosprawnych”, ponad 60% gospodarstw domowych osób niepełnosprawnych ma trudności z ponoszeniem kosztów rehabilitacji.
4. Według danych GUS, rocznie rodzi się ok. 6-7 tys. dzieci niepełnosprawnych, z czego ciężka niepełnosprawność może dotyczyć ok. 2-3 tys. z nich.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Rozszerzenie świadczeń perinatalnej opieki paliatywnej – zapewnienie opieki noworodkom skrajnie niedojrzałym, urodzonym przed 24. tygodniem ciąży, oraz dzieciom poronionym między 20. a 24. tygodniem ciąży (w tym również, gdy miało miejsce sztuczne wywołanie poronienia), jeżeli przejawiają oznaki życia.
- Wprowadzenie bonu terapeutycznego, który umożliwi osobom z niepełnosprawnościami dostęp do różnych form terapii i rehabilitacji.
- Pomoc kobietom w ciąży, u których zdiagnozowano wysokie prawdopodobieństwo poważnego upośledzenia lub wystąpienia wady letalnej u dziecka, obejmująca zarówno otoczenie matki opieką wraz z zapewnieniem jej poczucia bezpieczeństwa, jak i pomoc dzieciom niepełnosprawnym w rozwoju.
- Rozszerzenie zakresu stosowania ulgi rehabilitacyjnej w odniesieniu do podatników, na których utrzymaniu pozostają niepełnosprawne dzieci własne i przysposobione, co do których już w toku badań prenatalnych stwierdzono wspomniane zmiany, ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę – dzięki temu ulga będzie miała zastosowanie już od momentu narodzin, a więc przed momentem formalnego orzeczenia o niepełnosprawności lub przyznaniem renty
- Wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących asystentów osobistych, aby umożliwić osobom z niepełnosprawnościami swobodny wybór asystenta.
- Ustanowienie drugiego zastępcy Rzecznika Praw Pacjenta do spraw koordynacji zmian systemowych w zakresie poprawy sytuacji lecznictwa ginekologiczno-położniczego w Polsce.