Jak neutralność klimatyczna zmieni sektor naftowy w Polsce
Autor: Polityka Insight
Data publikacji: 12/2021
Tematyka: Energetyka | Ochrona środowiska
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia analizę wpływu przyspieszającej transformacji energetycznej na sektor ropy naftowej w Polsce, pokazuje jak może wyglądać ta przemiana przy uwzględnieniu najnowszych propozycji KE, a w szczególności pakietu „Fit for 55”. Opracowanie prezentuje trzy autorskie scenariusze ewolucji popytu na paliwa płynne w Polsce do 2050 r., odpowiadające różnemu tempu transformacji: powolnemu, umiarkowanemu i szybkiemu.
Wnioski
Wnioski
- Sektor naftowy w Polsce jest wciąż bardzo ważnym sektorem gospodarczym, ale wymaga on znacznych zmian, aby przystosować się do wymogów neutralności klimatycznej.
- Wprowadzenie neutralności klimatycznej w sektorze naftowym w Polsce będzie wymagało znacznych inwestycji w rozwój technologii związanych z alternatywnymi źródłami energii.
- Wprowadzenie neutralności klimatycznej w sektorze naftowym w Polsce będzie wymagało zmian w polityce rządu, w tym w zakresie regulacji i zachęt dla przedsiębiorstw.
- Wprowadzenie neutralności klimatycznej w sektorze naftowym w Polsce będzie wymagało zmian w zachowaniach konsumentów, w tym w zakresie wyboru środków transportu.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Rząd powinien wprowadzić zachęty finansowe dla przedsiębiorstw, które inwestują w rozwój technologii związanych z alternatywnymi źródłami energii.
- Rząd powinien wprowadzić regulacje, które ograniczą emisję gazów cieplarnianych związanych z transportem, w tym poprzez promowanie transportu publicznego i rowerowego.
- Przedsiębiorstwa z sektora naftowego powinny inwestować w rozwój technologii związanych z alternatywnymi źródłami energii, aby przystosować się do wymogów neutralności klimatycznej.
- Konsumenci powinni zmienić swoje zachowania, w tym wybierać bardziej ekologiczne środki transportu, aby przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej.