Jak chronić interes narodowy na scenie międzynarodowej? Polska w organizacjach międzynarodowych i wobec zewnętrznych regulacji
Autor: Fundacja Pułaskiego
Data publikacji: 06/2022
Tematyka: Bezpieczeństwo i obronność | Sprawy zagraniczne
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport analizuje system koordynacji prac nad regulacjami międzynarodowymi w Polsce. Autorzy przyglądają się mocnym i słabym stronom tego systemu oraz przedstawiają swoje doświadczenia z nowotworzonymi normami prawa międzynarodowego. W raporcie omawiane są również działania, jakie Polska podejmuje na rzecz ochrony swoich interesów narodowych w kontekście dyplomacji wielostronnej. Inspiracją do przygotowania opracowania były wnioski konferencji zorganizowanej w 2018 r. przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego pt. Kongres Polskich Ekspertów Międzynarodowych, wskazujące na niedoreprezentowanie Polski w organizacjach międzynarodowych i niedostatecznie słyszalny polski głos w największych stolicach świata.
Wnioski
Wnioski
- Polska potrzebuje lepszego systemu koordynacji prac nad regulacjami międzynarodowymi, który uwzględniałby opinie różnych resortów, instytucji, przedsiębiorców i instytucji pozarządowych.
- Właściwe podejście do pracy nad regulacjami międzynarodowymi powinno się opierać na całościowym podejściu, uwzględniającym opinie różnych interesariuszy.
- Polska powinna zwiększyć swoją obecność w organizacjach międzynarodowych i wzmocnić swoją pozycję na arenie międzynarodowej.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Włączenie się w tworzenie nowych rozwiązań na etapie prac koncepcyjnych, zanim projekt aktu prawnego pojawi się na stole.
- Współpraca między sektorem publicznym a prywatnym w kwestii regulacji międzynarodowych.
- Wspieranie działań na rzecz ochrony interesów narodowych poprzez zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia regulacji międzynarodowych.