close

Raport

W tematyce: Gospodarka i rynek pracy

Infrastruktura w czasie Covidu – kierunki działań

Data publikacji: 06/2021

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport „Infrastruktura w czasie Covidu – kierunki działań” skupia się na analizie wpływu pandemii COVID-19 na infrastrukturę w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Autor raportu przedstawia rekomendacje dotyczące działań, które powinny zostać podjęte w celu zniwelowania zapóźnień w obszarze infrastruktury względem Europy Zachodniej. W raporcie omówiono również projekty infrastrukturalne, które mogą przyczynić się do stymulowania wzrostu gospodarczego w regionie. W kontekście pandemii omówiono także kwestie związane z gospodarką i rynkiem pracy oraz polityką społeczną. 

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Pandemia COVID-19 wpłynęła na infrastrukturę w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, powodując opóźnienia w realizacji projektów infrastrukturalnych. 
  2. Niektóre gałęzie branży budowlanej z powodu pandemii odnotowały spadek produkcji aż o 44 proc. – najmniejsze straty wystąpiły w obszarze projektów infrastrukturalnych, którym zapewniono wsparcie z instrumentów unijnych (drogi lądowe, linie kolejowe i tunele).
  3. Portal Infracompass (powstały z inicjatywy krajów G20) uznaje Polskę w swoim zestawieniu za kraj atrakcyjny inwestycyjnie – nasze zalety to m.in. stabilność finansowa, zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności oraz przejrzyste ramy partnerstwa publiczno – prywatnego.
  4. W czerwcu 2019 r. Departament Handlu USA opublikował szczegółowy raport zachęcający inwestorów amerykańskich do zaangażowania kapitałowego w Polsce. Infrastruktura i inteligentne systemy transportowe zostały wymienione jako dziedziny najbardziej perspektywiczne.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej należy zwiększyć inwestycje w infrastrukturę, aby zniwelować zapóźnienia w stosunku do Europy Zachodniej. 
  2. Inwestycje w infrastrukturę powinny być ukierunkowane na rozwój inteligentnych systemów transportowych oraz na poprawę zdolności do pracy zdalnej. 
  3. Należy zwiększyć inwestycje w infrastrukturę cyfrową, aby umożliwić rozwój e-usług oraz poprawić dostępność do internetu. 
  4. Inwestycje w infrastrukturę powinny być ukierunkowane na poprawę jakości życia mieszkańców, w tym na rozwój mieszkalnictwa oraz na poprawę dostępności do usług publicznych.

Skopiowano!

Skip to content