close

Raport

W tematyce: Rolnictwo

Funkcjonowanie państwowych instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Data publikacji: 17/06/2024

Tematyka: Rolnictwo

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport przedstawia wyniki kontroli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin ‒ Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie, Instytutu Ogrodnictwa ‒ Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego – Państwowego Instytutu Badawczego w Falentach, Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa ‒ Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W okresie objętym kontrolą (2020 – 2023) badano m.in. czy Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi prawidłowo i rzetelnie wykonywał nadzór nad państwowymi instytutami badawczymi i czy instytuty prawidłowo i rzetelnie realizowały zadania w zakresie działalności naukowo-badawczej.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. Państwowe instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zawsze funkcjonowały prawidłowo w zakresie działalności naukowo-badawczej, zarządzanie majątkiem przez instytuty nie było w pełni gospodarne, a nadzór Ministra nad instytutami nie był rzetelny.
2. Minister RiRW w trzech nadzorowanych instytutach nie przeprowadził kontroli w terminach wynikających z przepisów art. 36 ust. 1 ustawy o instytutach badawczych, tj. nie rzadziej niż raz na trzy lata, a w dziewięciu jednostkach kontrole prowadzono w sposób przewlekły, tj. przez okres od ponad dziewięciu do blisko 19 miesięcy.
3. Gospodarka finansowa skontrolowanych instytutów nie zawsze prowadzona była prawidłowo. W trzech (ITP-PIB, IUNG-PIB, IO-PIB) na cztery skontrolowane instytuty nie dokonywano zmian planów finansowych, w sytuacji gdy wykonane koszty przekraczały wartości ustalone w planach finansowych, a w dwóch instytutach (ITP-PIB, IUNG-PIB) plany finansowe na lata 2020–2022 nie zawierały wszystkich pozycji wymaganych ustawą o instytutach badawczych.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. Wzmocnienie nadzoru nad państwowymi instytutami badawczymi, w szczególności w zakresie zwiększenia wykorzystania potencjału naukowego i wdrożeniowego instytutów celem wsparcia bieżącej polityki rolnej
2. Podjęcie działań w celu doprowadzenia do aktualizacji aktów wykonawczych nadających status państwowego instytutu badawczego w zakresie katalogu zadań szczególnie ważnych dla planowania i realizacji polityki państwa poprzez dostosowanie ich do zgodności z wymogami ustawy o instytutach badawczych. Niedokonanie aktualizacji ww. regulacji doprowadzi do utraty przez instytuty statusu państwowego instytutu badawczego.
3. Utrzymanie w należytym stanie technicznym użytkowanych obiektów budowalnych celem niedopuszczenia do pogorszenia ich właściwości użytkowych oraz technicznych, w tym zapewnienia wykonywania obowiązkowych kontroli wymaganych prawem budowalnym.
4. Podjęcie działań umożliwiających uzyskanie efektów finansowych podstawowej działalności operacyjnej
5. Podjęcie działań w celu ustalenia perspektywicznych kierunków działalności naukowej, rozwojowej i wdrożeniowej

Skopiowano!

Skip to content