close

Raport

W tematyce: Administracja publiczna

Działania Krajowej Administracji Skarbowej w celu ograniczenia szarej strefy w Internecie

Data publikacji: 06/2023

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport przedstawia wyniki kontroli Ministerstwa Finansów, czterech izb administracji skarbowej, czterech urzędów celno-skarbowych i ośmiu urzędów skarbowych w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. pod kątem skutecznej egzekucji obowiązków podatkowych od podatników prowadzących handel elektroniczny, w szczególności handlujących w Internecie w szarej strefie.Przedmiotem kontroli był również monitoring obszaru handlu elektronicznego przez Ministra Finansów.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Według raportu „Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce  2018–2027” prognozowana na 2027 r. wartość rynku e-commerce wynosi 187 mld zł i jest o ponad 94 mld zł wyższa niż w 2021 r. W raporcie wskazano także, że do 2027 r. liczba e-konsumentów w Polsce zwiększy się o 3,4 mln podmiotów, które będą obsłużone przez dodatkowe 100 tysięcy sprzedawców
  2. Tymczasem działania KAS ograniczające szarą strefę w e-handlu były nieadekwatne do skali i zakresu aktywności przedsiębiorców w tym obszarze – czynności oraz kontrole dotyczące podmiotów prowadzących e-handel stanowiły niewielki odsetek wszystkich czynności sprawdzających, kontroli podatkowych oraz kontroli celno-skarbowych
  3. W Centralnym Rejestrze Ryzyk prowadzonym przez KAS nie wyodrębniono ryzyka wprost odnoszącego się do szarej strefy w Internecie.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Zasadne jest wypracowanie i wdrożenie systemowych rozwiązań umożliwiających zarówno wyodrębnienie podmiotów prowadzących e-handel o największym ryzyku wystąpienia nieprawidłowości, jak i pozwalających wszystkim naczelnikom urzędów skarbowych w takim samym zakresie na samodzielne typowanie do czynności weryfikacyjnych podmiotów będących w ich właściwości miejscowej działających w szarej strefie w e-handlu.
  2. Rozważenia wymaga także wskazanie e-handlu jako odrębnego obszaru ryzyka występowania nieprawidłowości podatkowych oraz wyznaczenie podległym jednostkom odpowiednich celów podejmowanych działań wobec podmiotów uchylających się od obowiązków podatkowych w e-handlu i mierników realizacji tych celów.
  3. Wzmocnienia wymaga nadzór nad sprawną i terminową realizacją przez podległe jednostki czynności prowadzonych wobec podmiotów dokonujących transakcji handlowych za pośrednictwem Internetu, podejrzanych o działanie w szarej strefie.

Skopiowano!

Skip to content