Dobrowolny powrót jako priorytet polityki powrotowej Unii Europejskiej
Data publikacji: 01/2012
Tematyka: Administracja publiczna | Polityka społeczna | Prawo | Sprawy zagraniczne
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Niniejsza publikacja jest kolejnym wydawnictwem w ramach projektu „Wsparcie Dobrowolnych Powrotów na Lubelszczyźnie”, który realizowany był przez Instytut na rzecz Państwa Prawa od 1 stycznia 2010 r. W kolejnych rozdziałach omówione zostały priorytety polityki migracyjnej UE i regulacje zawarte w dyrektywie powrotowej, polskie akty prawne dotyczące powrotów oraz zasady realizacji powrotu samodzielnego, wspomaganego przez Międzynarodową Organizację do Spraw Migracji i realizowanego przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Wnioski
Wnioski
- Dobrowolny powrót migrantów jest ważnym elementem polityki migracyjnej UE i Polski.
- Informacja przekazywana „z ust do ust” przez osoby, które migrant darzą zaufaniem, jest bardziej skuteczna niż neutralne ulotki czy broszury.
- W procesie promocji powrotów udane przykłady reintegracji w kraju pochodzenia są dla cudzoziemców dowodem na to, że taki powrót rzeczywiście jest możliwy.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Wsparcie dla migrantów w procesie dobrowolnego powrotu powinno być kompleksowe i uwzględniać różne aspekty, takie jak pomoc materialna, psychologiczna, czy też szkolenia dla pracowników administracji publicznej.
- W celu skutecznej promocji dobrowolnego powrotu, instytucje takie jak Policja, MOPR czy Urzędy Wojewódzkie powinny być wyposażone w podstawową wiedzę na temat tego procesu.
- Współpraca między różnymi instytucjami, takimi jak administracja publiczna, organizacje pozarządowe czy przedsiębiorcy, jest kluczowa dla skutecznego wsparcia migrantów w procesie dobrowolnego powrotu.
- W celu zwiększenia skuteczności działań promocyjnych, należy uwzględnić specyfikę grup migrantów i dostosować przekazywaną informację do ich potrzeb i oczekiwań.
- Rekomendowane jest zapewnienie cudzoziemcom bezpłatnego poradnictwa prawnego.