close

Raport

W tematyce: Cyfryzacja

Cyfryzacja i rynek pracy

Data publikacji: 07/2021

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport przedstawia wyniki badań dotyczących wpływu cyfryzacji na rynek pracy oraz możliwości, jakie stwarza dla osób z niepełnosprawnościami. W raporcie omówiono zjawiska związane z wprowadzeniem nowych technologii na rynek pracy, a także przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród przedsiębiorstw i instytucji publicznych oraz studentów.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. Cyfryzacja i automatyzacja tworzą bardziej produktywne miejsca pracy, ale mogą prowadzić do redukcji zatrudnienia i zmiany form zatrudnienia.

2. Wyższy poziom edukacji pozwala pracownikom na elastyczność w poruszaniu się po różnych zawodach i branżach oraz na unikanie ryzyka związanego z automatyzacją pracy – najmłodsi pracownicy są potencjalnie dobrze przygotowani do pracy z wykorzystaniem nowych technologii, w gorszej sytuacji są pracownicy starsi, których złą sytuację pogarsza jeszcze trudność w podnoszeniu kwalifikacji. 

3. Osoby z niepełnosprawnościami stanowią ważną grupę na rynku pracy, a cyfryzacja może stworzyć dla nich nowe możliwości zatrudnienia.

4. Studenci nie wykazują większych obaw związanych z automatyzacją i robotyzacją w zależności od pochodzenia czy miejsca zamieszkania.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. Wspieranie przedsiębiorstw w tworzeniu bardziej elastycznych form zatrudnienia, które umożliwią osobom z niepełnosprawnościami dostęp do rynku pracy.

2. Zapewnienie stabilnego rozwoju nowych technologii poprzez regulacje prawne i wsparcie publiczne.

3. Wspieranie przedsiębiorstw w tworzeniu bardziej zrównoważonych miejsc pracy, które uwzględniają potrzeby pracowników z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

4. Wprowadzenie prawa w zakresie sprawiedliwej i niedyskryminującej konkurencji. Szczególnie dotyczy to dużych przedsiębiorstw stosujących działania dyskryminujące, rugujące podmioty słabsze czy optymalizację podatkową niedostępną dla mniejszych przedsiębiorstw.

Skopiowano!

Skip to content