CIT w Polsce – czyli dlaczego nie jest tak, jak być powinno?
Data publikacji: 05/2023
Tematyka: Ekonomia
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport „CIT w Polsce – dlaczego nie jest tak, jak być powinno?” skupia się na analizie polskiego systemu podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem podatku CIT. Autorzy raportu omawiają kluczowe zjawiska związane z tym podatkiem, wskazują na sukcesy i porażki w ograniczaniu skali agresywnej optymalizacji podatkowej oraz rozważają sensowność koncepcji alternatywnych. Raport zawiera również analizę wpływu CIT na budżet państwa oraz propozycje działań, które mogą przeciwdziałać agresywnej optymalizacji podatkowej.
Wnioski
Wnioski
- W rankingu International Tax Competitiveness Index 2022 (ITCI) polski system podatkowy został sklasyfikowany na 28. miejscu (na 38 krajów) wśród państw OECD pod względem jakości funkcjonowania.
- O ile Polska sklasyfikowana została na dalekich 32. i 35. miejscu w odniesieniu do – kolejno – opodatkowania nieruchomości i konsumpcji, o tyle system opodatkowania firm uplasował nasz kraj na 12. miejscu w OECD.
- Podatek CIT stanowił odpowiednio 15 procent ogółu dochodów podatkowych Polski w 2022 roku i około 13,8 procenta ogółu dochodów budżetowych państwa.
- Polski system podatkowy wymaga reformy, która pozwoli na ograniczenie skali agresywnej optymalizacji podatkowej.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Wprowadzenie zmian w systemie podatkowym, które pozwolą na ograniczenie skali agresywnej optymalizacji podatkowej, np. poprzez wprowadzenie bardziej precyzyjnych definicji pojęć podatkowych.
- Wprowadzenie nowych instrumentów, takich jak ogólne i indywidualne interpretacje czy opinie zabezpieczające, które pomogą przedsiębiorcom w interpretacji przepisów podatkowych.
- Zwiększenie skuteczności działań przeciwdziałających agresywnej optymalizacji podatkowej, np. poprzez zwiększenie liczby kontroli podatkowych.