Ciepłownictwo – strategiczny problem bezpieczeństwa energetycznego w Polsce
Autor: Fundacja Pułaskiego
Data publikacji: 10/2022
Tematyka: Ekonomia | Energetyka
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport omawia aktualną sytuację na europejskich rynkach energetycznych oraz wpływ agresji Rosji na Ukrainę na rynek energii i ciepła. Autorzy raportu zwracają uwagę na potrzebę działań perspektywicznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. W raporcie poruszono kwestie związane m.in. z niedoborem paliw i ich kryzysowym imporcie paliw. Autorzy raportu wskazują na potrzebę interwencji na poziomie państw oraz całej Unii Europejskiej w celu łagodzenia skutków niedoboru paliw w akceptowalnych dla społeczeństwa cenach. Raport zawiera również analizę najnowszych trendów w branży energetycznej i ich wpływu na ceny energii i ciepła.
Wnioski
Wnioski
- Agresja Rosji na Ukrainę zdestabilizowała europejski rynek energii i ciepła, co wpłynęło na wzrost cen i niedobór paliw.
- W Polsce ciepłownictwo stanowi strategiczny problem bezpieczeństwa energetycznego, a niedobór paliw może prowadzić do kryzysu energetycznego.
- W branży energetycznej występują duże wahania cen energii i ciepła, co utrudnia planowanie i prowadzenie działalności gospodarczej.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Konieczne jest podjęcie działań na poziomie państw oraz całej Unii Europejskiej w celu łagodzenia skutków niedoboru paliw w akceptowalnych dla społeczeństwa cenach.
- W Polsce należy zwiększyć inwestycje w odnawialne źródła energii oraz rozwój infrastruktury energetycznej, aby zwiększyć niezależność energetyczną kraju.
- Należy zwiększyć świadomość społeczną na temat oszczędzania energii i ciepła, a także promować korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, konieczne jest zwiększenie współpracy międzynarodowej w zakresie energetyki.