close

Raport

W tematyce: Cyfryzacja

Cicha cyberrewolucja. Jak UE chce unormować konkurencyjność i wolność słowa w Internecie?

Data publikacji: 01/2022

Tematyka: Cyfryzacja | Ekonomia | Prawo

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

W raporcie omówiono wyzwania, jakie stoją przed wolnością słowa w Internecie takie jak: dezinformacja, nienawiść w sieci czy ograniczenia w dostępie do informacji. Przedstawiono również propozycje rozwiązań autorstwa Unii Europejskiej takie jak regulacje dotyczące treści w Internecie, walka z dezinformacją oraz ochrona prywatności użytkowników. Raport zawiera artykuły ekspertów oraz analizy dotyczące wpływu proponowanych zmian na konkurencyjność i wolność słowa w Internecie.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. W Internecie pojawiają się różnego rodzaju zagrożenia, takie jak dezinformacja, nienawiść w sieci czy ograniczenia w dostępie do informacji, które wymagają działań ze strony UE. 
  2. Akt o usługach cyfrowych próbuje znaleźć kompromis między ochroną wolności słowa a moderacją treści. Ma szansę wprowadzić realną egzekucję prawa krajowego i europejskiego w Internecie, umożliwić użytkownikom niezależny od platformy mechanizm odwołania od decyzji moderacyjnych, zobowiązać firmy do przejrzystości algorytmów i decyzji.
  3. Wprowadzenie regulacji dotyczących treści w Internecie może pomóc w walce z dezinformacją i nienawiścią w sieci.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. UE powinna kontynuować prace nad unormowaniem konkurencyjności i wolności słowa w Internecie, uwzględniając przy tym różnorodne potrzeby i oczekiwania użytkowników. 
  2. Wprowadzenie regulacji dotyczących treści w Internecie powinno opierać się na zasadzie wolności słowa, jednocześnie zapewniając ochronę przed dezinformacją i nienawiścią w sieci.
  3. Wprowadzenie zmian w zakresie unormowania konkurencyjności i wolności słowa w Internecie powinno opierać się na usystematyzowaniu i ujednoliceniu funkcjonujących w Internecie reguł oraz oparciu ich w stanowionym prawie  UE powinna zwrócić szczególną uwagę na ochronę prywatności.

Skopiowano!

Skip to content