close

Raport

W tematyce: Ekonomia

Centrum Finansowe Nowej Generacji. Szanse i wyzwania dla Polski

Data publikacji: 05/2021

Tematyka: Ekonomia

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport zawiera omówienie koncepcji centrów finansowych nowej generacji (CFNG) oraz uwarunkowań, mocnych i słabych stron Polski na drodze do zlokalizowania takiego centrum nad Wisłą. W raporcie opracowanym przez fundację FinTech Polska, Mastercard oraz Politykę Insight nakreślono różnice pomiędzy tradycyjnymi centrami finansowymi a CFNG oraz zaprezentowano najlepsze praktyki wdrożone przez miasta w Europie i na świecie, które przyczyniły się do wzmocnienia pozycji danego centrum finansowego. Publikację wieńczy mapa drogowa dla decydentów politycznych i przedstawicieli biznesu, której realizacja umożliwi utworzenie CFNG w Polsce. Partnerami raportu są fundacja Impact CEE oraz ABSL.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Powstanie i rozwój centrów finansowych są uzależnione od szeregu czynników, które można podzielić na podstawowe (np. kapitał ludzki, przyjazne otoczenie regulacyjne) i wspomagające (np. chłonny rynek).
  2. Centrum finansowe nowej generacji oparte jest na trzech filarach: innowacyjności, współpracy i promocji oraz jakości życia.
  3. Mocną stroną polskich centrów finansowych jest otwartość, wysoki kapitał ludzki i jakość życia. Największe miasta dysponują dobrą infrastrukturą i profesjonalnym zapleczem firm oferujących usługi dla biznesu. Polska cechuje się świetnie wykształconymi kadrami, zarówno własnymi jak i napływającymi z krajów sąsiadujących.
  4. Największym wyzwaniem Polski na drodze do powstania CFNG jest podniesienie innowacyjności poprzez działania w trzech aspektach: poprawy otoczenia regulacyjnego, zwiększenia finansowania dla innowacyjnych firm oraz odbiurokratyzowania współpracy biznesu ze światem nauki.
  5. Polska ma szansę stać się centrum finansowym nowej generacji. Uruchomienie jej potencjału wymaga jednak skoordynowania działań wielu podmiotów – nadzoru, rządu, uczelni, samorządów i samych firm.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Aby Polska wykorzystała nadarzającą się okazję musi powstać podmiot, który przeanalizuje sytuację, opracuje strategię działania i połączy wszystkich interesariuszy.
  2. Polska powinna skupić się na tworzeniu przyjaznego środowiska regulacyjnego, które zachęci do inwestycji w sektorze finansowym.
  3. Polska powinna skupić się na rozwijaniu infrastruktury technologicznej, która umożliwi rozwój sektora finansowego.
  4. Wprowadzenie prostych i zrozumiałych przepisów regulujących sektor finansowy będzie zachęcać do inwestycji w Polsce.
  5. Wspieranie edukacji w zakresie finansów i inwestycji pozwoli zwiększyć świadomość i zainteresowanie społeczeństwa sektorem finansowym.

Skopiowano!

Skip to content