close

Raport

W tematyce: Ochrona zdrowia

BAROMETR
WHC – stan na listopad 2022: raport dotyczący zmian w dostępie do gwarantowanych
świadczeń zdrowotnych w Polsce – Polacy w kolejkach

Data publikacji: 11/2022

Tematyka: Ochrona zdrowia

Link źródłowy: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport BAROMETR WHC dotyczy zmian w dostępie do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce. W raporcie przedstawiono najważniejsze wyniki, w tym informacje o dostępności do różnych rodzajów świadczeń zdrowotnych, takich jak leki, badania diagnostyczne czy zabiegi chirurgiczne. Ponadto raport zawiera analizę zmian w systemie opieki zdrowotnej w Polsce oraz porównanie z innymi krajami UE. W raporcie znajdują się również informacje o metodologii badania oraz źródłach danych. Weryfikacja czasu oczekiwania miała miejsce w ponad 1500 placówkach medycznych posiadających kontrakt z NFZ, co przekłada się na wyjątkowo wysoką precyzję i obiektywność monitorowania zmian długości oczekiwania w kolejkach.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Dostęp do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce jest wciąż nierównomierny i zależy od regionu, w którym pacjent mieszka. 
  2. W listopadzie 2022 roku czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie zdrowotne wyniósł 3,6 miesiąca- w porównaniu do poprzedniego Barometru WHC (stan na wrzesień 2021 r. – 3,4 mies.) odnotowano wzrost czasu oczekiwania o 0,2 mies.
  3. W przypadku operacji wymiany zastawki serca, łącznie od wizyty u lekarza POZ do przeprowadzenia operacji mija 12,3 miesiąca, czyli ponad rok oczekiwania.
  4. Wśród 215 analizowanych świadczeń zdrowotnych, w 55 odnotowano poprawę dostępności, w przypadku 75 dostępność uległa pogorszeniu.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Konieczne jest zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych, w szczególności w regionach, gdzie jest to najbardziej potrzebne.
  2. Warto zwrócić uwagę na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych, które często mają trudności z dostępem do opieki zdrowotnej. 
  3. Należy skrócić czasy oczekiwania na świadczenia, poprzez zwiększenie liczby specjalistów i lekarzy oraz poprawę organizacji pracy w placówkach medycznych. 
  4. Warto zwiększyć świadomość pacjentów na temat ich praw i możliwości korzystania z różnych form opieki zdrowotnej. 

Skopiowano!

Skip to content