Barometr Cyberbezpieczeństwa
Autor: KPMG
Data publikacji: 02/2025
Tematyka: Cyfryzacja | Gospodarka i rynek pracy
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Celem opracowania – ósmej edycji raportu „Barometr Cyberbezpieczeństwa” jest zwiększanie świadomości i rozwijanie umiejętności skutecznego zarządzania bezpieczeństwem informatycznym w obliczu dynamicznie zmieniającego si krajobrazu zagrożeń w cyberprzestrzeni. Mam nadzieję, że zebrane wnioski będą
W tym badaniu uczestniczyło 100 polskich przedsiębiorstw reprezentujących zarówno duże, średnie, jak i małe firmy. Ankietę wypełniły osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo informacji, a badanie zostało przeprowadzone w grudniu 2024 roku. W tej edycji raportu szczególną uwagę autorzy poświęcili sztucznej inteligencji oraz jej wpływowi na cyfrowe bezpieczeństwo organizacji w kontekście intensywnego rozwoju tej technologii.
Wnioski
Wnioski
1. Wzrost znaczenia transparentności w systemach AI staje się kluczowym czynnikiem przy wyborze rozwiązań technologicznych.
2. Mimo rosnącej świadomości zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem, tylko niewielki odsetek firm osiągnął pełną dojrzałość w obszarze zabezpieczeń.
3. Wiele przedsiębiorstw nie podejmuje jeszcze działań w zakresie dostosowania się do wymogów rozporządzenia AI Act, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka cyberzagrożeń.
4. Outsourcing funkcji związanych z bezpieczeństwem IT staje się coraz bardziej powszechny, co sugeruje, że firmy dostrzegają korzyści płynące z korzystania z zewnętrznych ekspertów w obszarze analizy złośliwego oprogramowania oraz przeglądów kodu źródłowego.
5. Wzrost liczby małych i średnich przedsiębiorstw dostrzegających korzyści z integracji AI z działalnością biznesową wskazuje na rosnącą adaptację technologii w różnych sektorach.