Analiza strategii rozwoju lokalnego w miastach. Charakterystyka dokumentów i sposób ich wykorzystania
Data publikacji: 22/08/2023
Tematyka: Infrastruktura | Samorząd terytorialny
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia wyniki analizy 19 strategii rozwoju lokalnego uchwalonych w miastach dużych i średnich w Polsce. Raport opisuje rolę strategii rozwoju lokalnego, przedstawia dane na temat występowania tego typu dokumentów w samorządach oraz charakteryzuje przeanalizowane przez autorów strategie. W raporcie analizowano szczegółowo poszczególne części strategii rozwoju lokalnego, takie jak diagnoza, wizja i misja, cele, monitoring, ewaluacja oraz finansowanie. Autorzy przedstawiają również narzędzia służące włączaniu w ten proces różnych interesariuszy. Raport ma na celu pomóc samorządom w tworzeniu skutecznych strategii rozwoju lokalnego.
Wnioski
Wnioski
1. Strategie rozwoju lokalnego w miastach są ważnym narzędziem planowania przyszłości miasta, ale ich skuteczność zależy od jakości ich przygotowania i wdrożenia.
2. W większości miast diagnozy, wizje i cele w strategiach rozwoju lokalnego są słabo powiązane z rzeczywistymi potrzebami mieszkańców i problemami miasta.
3. W większości strategii zabrakło podsumowań pozwalających na ocenę wpływu mieszkańców na ostateczny kształt dokumentu. Materiały udostępniane przez urzędy miast pokazują, na czym polegał dialog z mieszkańcami i innymi interesariuszami. Trudno jednak powiedzieć, co z tej aktywności tak naprawdę wynika.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Samorządy powinny włączyć mieszkańców i różne grupy interesariuszy w proces przygotowywania strategii rozwoju lokalnego.
2. W strategiach rozwoju lokalnego należy uwzględnić cele zrównoważonego rozwoju, w tym ochronę środowiska i zrównoważony rozwój gospodarczy.
3. W strategiach rozwoju lokalnego należy uwzględnić potrzeby osób niepełnosprawnych i zapewnić im równy dostęp do zasobów miasta.
4. W strategiach rozwoju lokalnego należy uwzględnić potrzeby mieszkańców w zakresie mieszkalnictwa i infrastruktury.