Aktywizuj(My) – Ogólnopolskie badanie potencjału organizacji pozarządowych w obszarze aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami
Autor: Fundacja Aktywizacja
Data publikacji: 02/2023
Tematyka: Gospodarka i rynek pracy | Niepełnosprawni | Polityka społeczna
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
„Aktywizuj(My) – Ogólnopolskie badanie potencjału organizacji pozarządowych w obszarze aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami” to raport przedstawiający wyniki badania przeprowadzonego przez Fundację Aktywizacja wraz z zespołem badawczym. Celem badania było zbadanie potencjału organizacji pozarządowych w obszarze aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. W raporcie przedstawiono wyniki badania, w tym rodzaje usług świadczonych przez organizacje pozarządowe, kluczowe zasoby organizacji, potrzeby organizacji oraz bariery w realizacji działań.
Wnioski
Wnioski
- Wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w organizacjach wynosi 27% ogólnej liczby osób pracujących na podstawie umowy o pracę – dla porównania w administracji publicznej z końcem 2019 r. osoby z niepełnosprawnościami obejmowały jedynie 4,8% ogółu zatrudnionych
- Wśród najważniejszych potrzeb organizacji pozarządowych w zakresie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami wymieniane są m.in. większe wsparcie finansowe, lepsza koordynacja działań oraz większa świadomość społeczna na temat problemów osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.
- W raporcie wskazano na wiele barier, które utrudniają organizacjom pozarządowym realizację działań na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, m.in. brak środków finansowych, zbyt skomplikowane procedury konkursowe, brak koordynacji działań między różnymi instytucjami.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- W celu poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy, należy zwiększyć wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowych działających w tym obszarze.
- Zapewnianie jak najszerszego katalogu usług i działań oferowanych osobom z niepełnosprawnościami w danym typie projektów
- Należy uprościć procedury konkursowe, aby organizacje pozarządowe o różnym poziomie wiedzy i doświadczeniu w realizacji projektów mogły aplikować o środki na realizację działań aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.
- Rezygnacja z wkładów własnych do projektów aktywizacji zawodowej, które stanowią obecnie istotną przeszkodę i ograniczenie możliwej liczby osób – NGO dostosowują wnioskowane kwoty projektów do maksymalnej kwoty wkładu własnego, jakie są w stanie pozyskać, a nie potencjalnej liczby osób, które mogą wesprzeć w danym okresie.