Aktywa niematerialne w Polsce cz. 2
Autor: Polski Instytut Ekonomiczny
Data publikacji: 07/02/2024
Tematyka: Cyfryzacja | Ekonomia | Gospodarka i rynek pracy
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport „Aktywa niematerialne w Polsce cz. 2” analizuje inwestycje w aktywa niematerialne oraz ich znaczenie w kontekście transformacji cyfrowej w Polsce. Przedstawia wyniki badań ankietowych oraz badania jakościowego przeprowadzonego wśród kadry zarządzającej przedsiębiorstw. Wskazuje na kluczową rolę kadry zarządzającej w procesach cyfryzacji firm oraz związki między transformacją cyfrową a wykorzystaniem aktywów niematerialnych.
Wnioski
Wnioski
Istotne inwestycje w aktywa niematerialne w Polsce nie są w pełni uwzględniane w rachunkach narodowych, co prowadzi do niedoszacowania wartości dodanej w gospodarce.
-Niski udział inwestycji w aktywa niematerialne w PKB w porównaniu z krajami Europy Zachodniej stanowi wyzwanie dla rozwoju gospodarczego Polski.
-Spowolnienie tempa transformacji cyfrowej w niektórych sektorach wskazuje na konieczność zwiększenia inwestycji w aktywa niematerialne dla zachowania konkurencyjności.
-Wzrost wydatków na badania i rozwój w sektorze przedsiębiorstw oraz aktywność innowacyjna wskazują na pozytywne zmiany w polskiej gospodarce związane z aktywami niematerialnymi.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
-Wprowadzenie precyzyjnych metod wyceny aktywów niematerialnych oraz ich uwzględnienie jako inwestycji w bilansach przedsiębiorstw może poprawić pomiary statystyczne i zwiększyć wartość dodaną w gospodarce.
-Konieczne jest zwiększenie świadomości kadry zarządzającej o znaczeniu aktywów niematerialnych oraz zachęcanie do podejmowania inwestycji w ten obszar dla poprawy efektywności i konkurencyjności firm.
-Wsparcie ze strony administracji publicznej w postaci zachęt podatkowych lub dotacji może stymulować inwestycje w aktywa niematerialne i przyspieszyć proces transformacji cyfrowej.
-Kontynuacja badań nad inwestycjami w aktywa niematerialne oraz monitorowanie zmian w polskiej gospodarce pozwoli na dostosowanie strategii rozwoju i podjęcie odpowiednich działań na rzecz zwiększenia innowacyjności i efektywności przedsiębiorstw.