Fundacja Megafon

Fundacja „Megafon” jest organizacją powołaną do reprezentowania interesów Obywateli i dbania o sprawy zwykłych ludzi. W swojej działalności udziela pomocy interwencyjnej, promuje wzmacnianie form kontroli obywatelskiej nad organami władzy, działa na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem oraz angażuje się w sprawy ważne dla każdego z nas.

Ludzie związani z Megafonem, jak sami o sobie piszą, działają w oparciu o trzy proste kroki:

słuchają obywateli → nagłaśniają problemy → proponują rozwiązania.

Taki model pracy pozwala na poznanie ludzkich potrzeb, zainteresowanie nimi opinii publicznej oraz opracowanie precyzyjnych rozwiązań.

Celem ich działalności jest:
• poprawa sytuacji obywateli,
• promocja postaw obywatelskich,
• budowa bezpiecznej i zdrowej przestrzeni wspólnej.

Fundacja realizuje swoją misję poprzez projekty o charakterze generalnym, skierowane do nieograniczonej liczby odbiorców, takie jak publikacje, poradniki wideo, konferencje, bazy informacji czy prowadzenie punktów pomocy. Organizacja działa także lokalnie odpowiadając na potrzeby konkretnych osób – prowadzi szkolenia, projekty edukacyjne, aktywizacyjne oraz wiele spersonalizowanych inicjatyw.

Fundacja działa również jako pozarządowy niezależny think-tank i ośrodek strażniczy typu watchdog. W trakcie bieżącej działalności zespół prawników kontroluje i bada sposób funkcjonowania organów administracji publicznej i korzystania przez te organy ze swoich kompetencji. Na podstawie oceny jakości ich pracy opracowywane są propozycje poprawy funkcjonowania organów administracji publicznej.

Organizacja wspiera wyżej wymienione instytucje poprzez publikacje, raporty oraz szkolenia adresowane do pracowników sektora publicznego. W szeregach Fundacji można spotkać doświadczonych działaczy społecznych, których wiedza i umiejętności praktyczne nabyte podczas pracy w terenie pozwalają na realizację ambitnych projektów.

Działacze Fundacji podczas swojej pracy często otrzymywali sygnały od osób zaangażowanych w organizacje strażnicze, że brakuje miejsca z rzetelnymi raportami i informacjami od instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, think-tanków. Te obecnie publikowane często są zbyt obszerne, a także napisane specjalistycznym, technicznym językiem.

W dobie ogromnej ilości treści napływających codziennie do każdego z nas, trudno jest rozpoznać, które z nich są wiarygodne, ciekawe i wartościowe. Wszystko to sprawiało, że dostęp do poszukiwanych informacji jest utrudniony i często wymaga poświęcenia dużej ilości czasu znalezienie najbardziej wartościowych danych. Osoby angażujące się w działalność „Megafona” postanowiły znaleźć panaceum te problemy. W taki sposób zrodził się pomysł stworzenia przestrzeni, w której będą dostępne raporty i opracowania dotyczące najważniejszych obszarów życia społeczno-gospodarczo-politycznego w Polsce, czegoś w rodzaju wirtualnej biblioteki raportów. Na kanwie tego pomysłu powstało narzędzie, które nazwano Raportorium.

Skip to content