Mapa drogowa rozwoju rynku zrównoważonych finansów w Polsce – raport z rekomendacjami
Autor: ICF S.A. | Ministerstwo Finansów | Wise Europa
Data publikacji: 25/03/2024
Tematyka: Ekonomia
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Mapa Drogowa rozwoju rynku zrównoważonych finansów w Polsce to projekt Ministerstwa Finansów, zrealizowany we współpracy z Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej do spraw Wspierania Reform Strukturalnych (DG REFORM) i finansowany przez Unię Europejską za pośrednictwem Instrumentu Wsparcia Technicznego. Mapę Drogową opracowano wspólnie z ekspertami polskiej Platformy Zrównoważonych Finansów, powołanej przez Ministerstwo Finansów, i jej czterech Grup Roboczych.
Raport „Mapa drogowa rozwoju rynku zrównoważonych finansów w Polsce” przedstawia rekomendacje mające na celu uwolnienie potencjału polskiego rynku korporacyjnych zrównoważonych instrumentów dłużnych. Kluczowym celem jest edukacja emitentów i inwestorów w zakresie ram prawnych oraz międzynarodowych standardów dotyczących obligacji GSSS i transformacyjnych. Wskazano na potrzebę stworzenia jasnych wytycznych, które zwiększą zaufanie do tych instrumentów, w kontekście zmieniających się regulacji krajowych i unijnych.
Wnioski
Wnioski
1. Polska gospodarka należy do najbardziej uzależnionych od paliw kopalnych wśród krajów rozwiniętych1 i mierzy się z luką inwestycyjną wynoszącą 1 904 mld EUR w okresie od 2028 do 2050 roku.
2. Największy udział (2/3) w tej luce ma sektor transportu, który uwzględnia inwestycje w między innymi w zastąpienie floty pojazdów pasażerskich, kolej oraz przedsięwzięcia infrastrukturalne; za 18% luki odpowiadają inwestycje w sektorze budynków, 12% przypada na sektor energetyczny, a 2% na przemysł.
3. W 2016 roku Polska stała się pionierem w obszarze zrównoważonego finansowania w UE, będąc pierwszym państwem członkowskim, które wyemitowało zielone obligacje skarbowe. Obecnie interesariusze publiczni stoją przed szansą na wykorzystanie kapitału prywatnego do sfinansowania transformacji polskiej gospodarki.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Należy przeanalizować i określić ścieżki transformacji polskiej gospodarki jako całości, co następnie powinno zostać zapisane w krajowej długoterminowej strategii osiągnięcia celów „Porozumienia paryskiego”, zgodnie z wymogami Rozporządzenia w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu13 (UE 2018/1999).
2. Ministerstwo Finansów powinno wykorzystać „Mapę drogową” do współpracy z odpowiednimi ministerstwami oraz podmiotami publicznymi i prywatnymi w celu identyfikacji przepisów, które stoją w bezpośrednim konflikcie z długookresowym celem jakim jest stworzenie gospodarki neutralnej klimatycznie, odpornej i sprawiedliwej społecznie w Polsce.
3. Sfinansowanie stworzenia polskiego podręcznika akademickiego na temat zrównoważonego finansowania lub przekładu wiodących podręczników zagranicznych.