close

Raport

W tematyce: Administracja publiczna

Organizacja i polityka kadrowa Służby Celno-Skarbowej

Data publikacji: 23/04/2024

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport przedstawia wyniki kontroli Ministerstwa Finansów, Izb Administracji Skarbowej w: Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu oraz Krajowej Szkoły Skarbowości. W okresie objętym kontrolą (od 1 stycznia 2020 r. do 31 marca 2023 r.) badano m.in. czy Minister Finansów i Szef KAS prowadzili politykę kadrową w Ministerstwie Finansów skutecznie i efektywnie, mając na celu optymalne wykorzystanie potencjału funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz czy w Izbach Administracji Skarbowej analizowano i ustalono potrzeby etatowe w zakresie optymalnej liczby funkcjonariuszy.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. Wprowadzone przez Szefa KAS rozwiązania w zakresie organizacji oraz zarządzania kadrami nie przyczyniły się w sposób istotny w okresie objętym kontrolą do poprawy wykonywania zadań, dla których kluczowa była rola Służby Celno-Skarbowej.
2. Szef KAS co do zasady prawidłowo, lecz nieskutecznie prowadził politykę kadrową dotyczącą SCS. Uposażenia w Służbie Celno-Skarbowej na przestrzeni lat 2019–2022 wzrosły średnio o 22 %, podjęto działania mające na celu ujednolicenie siatki płac, wzrosła liczba awansowanych w stopniu funkcjonariuszy.
3. W obszarze kształtowania polityki kadrowej nie wprowadzono kluczowych z punktu widzenia oceny racjonalności działania Służby systemów pomiaru efektywności pracy i obciążenia pracą. W ocenie NIK, brak wdrożenia tych narzędzi zarządczych w znaczący sposób utrudnia optymalne prognozowanie etatów w Służbie Celno-Skarbowej.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. Urealnienie wytycznych dla podległych jednostek w zakresie oczekiwanej, adekwatnej do potrzeb liczby funkcjonariuszy realizujących kontrole SENT.
2. Podjęcie skutecznych działań w celu zniwelowania/zmniejszenia różnic w wysokości poborów funkcjonariuszy pełniących służbę w tej samej kategorii stanowisk w jednostkach organizacyjnych KAS na zachodniej i wschodniej granicy kraju, w szczególności w oddziałach celnych.
3. Prowadzenie stałego monitoringu oraz udokumentowanych analiz rozkładu wysokości poborów funkcjonariuszy pomiędzy poszczególnymi jednostkami organizacyjnymi KAS, w których pełnią służbę funkcjonariusze.
4. Zapewnienie narzędzi zarządczych, jednolitych na poziomie KAS, w celu prowadzenia bieżącej oceny faktycznego wykorzystania potencjału oraz potrzeb etatowych zasobu kadrowego w grupie funkcjonariuszy.

Skopiowano!

Skip to content