close

Raport

W tematyce: Demografia

Czy wiemy, ile nas jest? O potrzebie reformy sposobu pomiaru liczebności i struktury populacji

Data publikacji: 21/06/2023

Tematyka: Demografia | Statystyki

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport „Czy wiemy, ile nas jest?” przedstawia potrzebę reformy sposobu pomiaru liczebności i struktury populacji w Polsce. Autorzy raportu zwracają uwagę na zmiany demograficzne, jakie zachodzą w Polsce, takie jak starzenie się społeczeństwa, spadek liczby urodzeń i migracje. W raporcie przedstawiono postulaty dotyczące organizacji pomiaru liczby ludności w nadchodzących latach, które uwzględniają otoczenie geopolityczne, przewidywany kryzys klimatyczny oraz rosnące potrzeby Polski odnośnie do uzupełniania luki demograficznej na rynku pracy.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. W Polsce potrzebna jest reforma sposobu pomiaru liczebności i struktury populacji, ponieważ zmiany demograficzne, takie jak starzenie się społeczeństwa, spadek liczby urodzeń i migracje, wpłyną na wiele obszarów życia społecznego i wymagają dostosowania strategii i podejmowania decyzji.
2. Warto zwrócić uwagę na różnorodność definicji i standardów spisów powszechnych w obrębie Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych, co może wpłynąć na jakość wyników spisowych.
3. Informacje o liczbie ludności mają wpływ na wiele obszarów życia publicznego, takich jak tworzenie i ewaluacja dokumentów strategicznych, organizacja i monitorowanie systemów usług, planowanie działań i dostarczanie usług publicznych dla ludności.
4. Współpraca między administracją publiczną a naukowcami jest kluczowa dla poprawy jakości i dokładności pomiaru liczby ludności.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. Usankcjonowanie szczególnego statusu Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (NFZ)78 jako krytycznego źródła z punktu widzenia tworzenia wykazu osób na potrzeby realizacji spisów powszechnych.
2. Rozszerzenie metod prowadzenia bilansu ludności w zakresie rejestrowania migracji.
3. Zmiany przepisów stymulujące częstsze i bardziej powszechne wyrabianie numeru PESEL przez obcokrajowców.

Skopiowano!

Skip to content