Raport o stanie jawności w Polsce 2023
Autor: Sieć obywatelska Watchdog
Data publikacji: 06/12/2023
Tematyka: Administracja publiczna | Cyfryzacja | Prawo
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport Stanu Jawności w Polsce 2023 analizuje stan przejrzystości i dostępu do informacji w administracji publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem działań związanych z cyfryzacją i regulacjami prawno-ustrojowymi. Raport skupia się na ocenie stopnia jawności w procesach decyzyjnych oraz dostępności informacji dla obywateli. Przedstawia rekomendacje dotyczące poprawy przejrzystości działań administracji publicznej oraz związanych z nią ram prawnych. Dodatkowo, raport omawia wyzwania związane z implementacją cyfrowych narzędzi w celu usprawnienia dostępu do informacji oraz zapewnienia transparentności działań instytucji publicznych.
Wnioski
Wnioski
Konieczne jest dalsze zwiększanie publikacji informacji oraz uświadamianie beneficjentów o dostępnych zasobach, aby poprawić świadomość i dostęp do danych publicznych.
Istotne jest eliminowanie formatów PDF i Word na rzecz formatów otwartych, takich jak CSV, w celu poprawy jakości danych oraz ułatwienia dostępu do informacji.
Niski poziom świadomości urzędników i potencjalnych odbiorców oraz problematyczne podejście administracji do otwartych danych stanowią bariery w realizacji Programu otwierania danych publicznych.
Promocja Programu otwierania danych oraz budowanie świadomości dotyczącej otwartych danych są kluczowe dla zwiększenia przejrzystości i dostępu do informacji publicznej.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
Wprowadzenie dodatkowych wytycznych dotyczących kategorii informacji, które urzędy mają obowiązek zbierać, w celu usprawnienia gromadzenia danych na temat realizacji wniosków o udostępnienie informacji.
Wykorzystanie systemów informatycznych do usprawnienia procesu proaktywnego udostępniania informacji w Biuletynie Informacji Publicznej, aby zwiększyć dostępność danych publicznych.
Konieczne jest zwiększenie działań promocyjnych i budowania świadomości dotyczącej otwartych danych wśród urzędników oraz społeczeństwa, aby zwiększyć zaangażowanie i korzyści z Programu otwierania danych publicznych.
Wspieranie inicjatyw mających na celu eliminację barier w dostępie do informacji publicznej poprzez edukację, szkolenia oraz rozwój narzędzi cyfrowych umożliwiających łatwiejszy i bardziej efektywny dostęp do danych publicznych.