Zielona Księga Nowej Mobilności PSPA. Lista straconych szans rozwoju zrównoważonego transportu w Polsce
Data publikacji: 22/01/2024
Tematyka: Energetyka | Infrastruktura | Ochrona środowiska
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport „Zielona Księga Nowej Mobilności 2024” skupia się na analizie i promowaniu rozwoju nowych form mobilności, szczególnie elektromobilności, w kontekście infrastruktury, aspektów ekonomicznych oraz ochrony środowiska. Przedstawia propozycje działań, inwestycji i regulacji mających na celu wspieranie transformacji sektora transportu w Polsce w bardziej zrównoważony i efektywny sposób. Raport podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę ładowania, rozwój sektora elektromobilności jako szansę dla gospodarki oraz konieczność ochrony środowiska poprzez redukcję emisji spalin.
Wnioski
Wnioski
Pod względem rozwoju nowej mobilności Polskę wciąż dzieli duży dystans nie tylko od liderów UE, ale też wiodących w tym obszarze państw regionu CEE.
Niezależnie od celów rynkowych, administracja publiczna w Polsce nigdy nie wyznaczyła celów rozwoju sektora elektromobilności w wymiarze gospodarczym.
Polski system wsparcia elektromobilności nie jest pełny. Subsydia nie obejmują tak ważnych i uwzględnionych w wielu państwach członkowskich obszarów jak zeroemisyjne pojazdy ciężarowe oraz elektryczne samochody używane.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
Stworzenie regulacji sprzyjających rozwojowi infrastruktury ładowania, w tym ułatwienie procedur instalacji stacji ładowania oraz standaryzacja systemów.
Zachęcanie do współpracy między sektorem publicznym a prywatnym w celu realizacji projektów związanych z elektromobilnością i infrastrukturą transportu.
Wspieranie badań i innowacji w dziedzinie elektromobilności poprzez programy grantowe oraz wsparcie dla przedsiębiorstw i instytucji badawczych.
Edukacja społeczeństwa na temat korzyści ekologicznych i ekonomicznych związanych z elektromobilnością, aby zwiększyć świadomość i akceptację nowych form transportu.
Monitorowanie postępów w realizacji celów związanych z elektromobilnością oraz regularna ocena skuteczności działań podejmowanych w ramach transformacji sektora transportu.