Rekomendacje w zakresie wdrożenia w Polsce dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE
Autor: Konfederacja Lewiatan
Data publikacji: 19/09/2023
Tematyka: Gospodarka i rynek pracy | Sprawy zagraniczne
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia rekomendacje dotyczące wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Polsce. Autorzy raportu analizują wpływ pandemii COVID-19 na kształtowanie się nowych modeli pracy oraz przedstawiają dobre praktyki w innych krajach UE. W raporcie omówione są również problemy, jakie mogą pojawić się przy implementacji dyrektywy w Polsce. Raport zawiera również analizę danych dotyczących płacy minimalnej w Polsce i innych państwach UE oraz wnioski, jakie można wyciągnąć z tej analizy.
Wnioski
Wnioski
1. W skali gospodarki w 2020 roku około 642 tysiące pracowników w firmach zatrudniających 10 i więcej pracowników zarabiało wynagrodzenie nie wyższe niż minimalne, stanowili oni około 7,8% wszystkich pracujących w tych firmach.
2. Praktycznie wszystkie osoby (98,8%) zarabiające nie więcej niż wynagrodzenie minimalne to pracownicy sektora prywatnego.
3. Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (Horeca) jest sekcją PKD o najniższych wynagrodzeniach.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Polsce powinno uwzględniać specyfikę polskiego rynku pracy oraz konieczność zapewnienia godziwego poziomu życia pracownikom i ich rodzinom.
2. Wdrożenie dyrektywy powinno uwzględniać wpływ pandemii COVID-19 na kształtowanie się nowych modeli pracy oraz dobre praktyki w innych krajach UE.
3. Konieczne jest ustalenie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych, które jednocześnie chronią istniejące miejsca pracy i tworzą nowe możliwości zatrudnienia oraz utrzymują równe warunki działania i konkurencyjność przedsiębiorstw, w tym mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw.