Realizacja przez starostów zadań związanych z nieodpłatnym nabywaniem przez Skarb Państwa mienia należącego do podmiotów nieprzerejestrowanych
Autor: Najwyższa Izba Kontroli
Data publikacji: 03/02/2024
Tematyka: Administracja publiczna | Samorząd terytorialny
Link źródłowy: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia wyniki kontroli 9 urzędów miast na prawach powiatu (w Poznaniu, Łodzi, Skierniewicach, Kaliszu, Tarnobrzegu, Grudziądzu, Przemyślu, Rzeszowie i Kielcach) i
9 starostw powiatowych (w Pabianicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu, Zgierzu, Pile, Stalowej Woli, Starachowicach, Inowrocławiu i Poznaniu). W okresie objętym kontrolą (od 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2023 r.) zbadano czy starostowie prawidłowo i rzetelnie realizowali działania
w zakresie obowiązków dotyczących nieodpłatnego nabycia przez Skarb Państwa z mocy prawa mienia podmiotów nieprzerejestrowanych.
Wnioski
Wnioski
17 z 18 objętych kontrolą starostów podejmowało w latach 2016–2023 (I półrocze) działania w zakresie obowiązków dotyczących nieodpłatnego nabycia przez Skarb Państwa z mocy prawa mienia podmiotów nieprzerejestrowanych w sposób nierzetelny lub nieprawidłowy. W konsekwencji nie dysponowali pełną wiedzą o całości nabytego z mocy prawa mienia po podmiotach nieprzerejestrowanych i nie mieli możliwości gospodarowania tym mieniem.
W przypadku ponad połowy wszystkich wydanych decyzji (59,5%) starostowie gospodarowali nabytymi nieodpłatnie nieruchomościami należącymi do podmiotów nieprzerejestrowanych, niezgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki, do czego zobowiązywał art. 12 ugn.
Brak sprecyzowanych i jednolitych rozwiązań systemowych, w tym brak wytycznych oraz brak publicznego wykazu podmiotów nieprzerejestrowanych, stanowi problem w efektywnym wykonywaniu zadań związanych z regulacją stanów prawnych i zagospodarowaniem nieruchomości.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
Opracowanie oraz upowszechnienie wytycznych w zakresie sposobu identyfikacji podmiotów nieprzerejestrowanych i ustalenia ich mienia, obejmujące również obowiązki sądów w zakresie terminowego udzielania informacji starostom.
Stworzenie – na podstawie danych z GUS dotyczących podmiotów wykreślonych oraz w oparciu o wyniki weryfikacji dokonanej w latach 2016–2023 przez sądy rejestrowe KRS – wykazu podmiotów nieprzerejestrowanych, dostępnego dla starostów w trybie online, zawierającego informację o ostatniej siedzibie
Podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu wyraźnego dopuszczenia przez przepisy prawa do nabycia przez starostów mienia po podmiotach, o których mowa w art. 10 uwkrs w sytuacji, w której sąd rejestrowy zobowiązany był do umorzenia postępowania o wpis w związku z nieuzupełnieniem danych pomimo wezwania, a podmioty te nie złożyły wniosku o dokonanie wpisu do rejestru.