close

Raport

W tematyce: Bezpieczeństwo i obronność

Powrót ze wschodu. Jak Polska uniezależniała się od Rosji

Data publikacji: 20/09/2023

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport zawiera kompleksowe opracowanie procesu uniezależniania się Polski od Rosji w ostatnich kilkudziesięciu latach, ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1989 r. Raport uwzględnia zarówno czynniki twarde, jak traktaty czy wpływy gospodarcze, jak też miękkie, np. kierunki polityczne, nastawienie elit czy zdarzenia symboliczne.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. W czasach rządów Platformy Obywatelskiej, mimo powrotu Rosji do polityki rewizjonizmu (czego objawem była m.in. wojna w Gruzji w 2008 r.) i katastrofy w Smoleńsku w 2010 r. osłabiano siły zbrojne Polski, wdrażano działania mające „oswoić”Rosję, w tym wprowadzono ruch bezwizowy z obwodem kaliningradzkim, umożliwiający praktycznie
niekontrolowany wjazd służb Rosji na teren Polski.
2. W czasach rządów Zjednoczonej Prawi Polska w ostatnich latach dokonała znaczącego postępu w procesie uniezależniania się od Rosji, szczególnie w dziedzinie energetyki, gdzie zwiększyła swoją niezależność poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii oraz dywersyfikację źródeł zaopatrzenia.
3. Wybuch wojny w Ukrainie i sankcje podjęte przez Polskę samodzielnie lub przez UE (z dużym udziałem Polski) mocno przyspieszyły proces uniezależnienia się od rosyjskich surowców: węgla, gazu oraz ropy naftowej. W efekcie Polska stała w pełni niezależna energetycznie od Rosji jako pierwsza duża gospodarka w Europie.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. W dziedzinie polityki zagranicznej Polska powinna kontynuować współpracę z krajami o podobnych interesach, takimi jak kraje bałtyckie czy Ukraina, aby zwiększyć swoją pozycję w regionie i zredukować swoją zależność od Rosji.
2. Polska powinna kontynuować rozwój infrastruktury transportowej, w tym budowę nowych dróg i autostrad, aby zwiększyć swoją niezależność od Rosji w zakresie transportu towarów.
3. Polska powinna kontynuować rozwój sektora IT i cyfryzacji, aby zwiększyć swoją niezależność w dziedzinie technologii i zredukować swoją zależność od zagranicznych dostawców.

Skopiowano!

Skip to content