Nie marnuj jedzenia 2023. Światowy Dzień Żywności
Autor: Banki Żywności
Data publikacji: 16/10/2023
Tematyka: Gospodarka i rynek pracy | Ochrona zdrowia | Polityka społeczna
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport Federacji Polskich Banków Żywności NIE MARNUJ JEDZENIA 2023 analizuje problem marnowania żywności w Polsce. Skupia się na wpływie marnowania żywności na gospodarkę, zdrowie publiczne oraz działania podejmowane w ramach polityki społecznej. Raport zawiera strategie redukcji marnowania żywności, konsekwencje dla społeczeństwa oraz propozycje działań mających na celu zmniejszenie strat żywnościowych. Przedstawia również tradycje związane z żywnością oraz sposoby przechowywania i wykorzystywania produktów spożywczych.
Wnioski
Wnioski
Z raportu wynika, że marnowanie żywności w Polsce ma istotne konsekwencje społeczne, ekonomiczne i środowiskowe, wymagając interdyscyplinarnej reakcji.
Zmiana częstotliwości marnowania żywności wskazuje na rosnącą świadomość społeczną i chęć zmiany nawyków konsumenckich w kierunku redukcji strat żywnościowych.
Przyczyną marnowania żywności w większości przypadków jest przegapienie terminu przydatności do spożycia, co wskazuje na potrzebę edukacji dotyczącej właściwego przechowywania i wykorzystania produktów spożywczych.
Współpraca z ekspertami ds. ochrony środowiska z organizacjami społecznymi może przyczynić się do opracowania skutecznych strategii redukcji marnowania żywności.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
Wprowadzenie programów edukacyjnych na temat właściwego przechowywania żywności, promocja świadomego konsumpcjonizmu oraz zachęcanie do planowania zakupów mogą przyczynić się do zmniejszenia marnowania żywności.
Konieczne jest wzmocnienie działań informacyjnych i edukacyjnych skierowanych do społeczeństwa dotyczących konsekwencji marnowania żywności dla zdrowia, środowiska i gospodarki.
Wspieranie inicjatyw lokalnych, takich jak banki żywności, organizacje charytatywne i restauracje społeczne, może pomóc w efektywnym wykorzystaniu nadmiarowych produktów spożywczych.
Zachęcanie do współpracy między sektorem publicznym, prywatnym i organizacjami społecznymi w celu opracowania kompleksowych strategii redukcji marnowania żywności oraz monitorowania postępów w realizacji tych działań.