close

Raport

W tematyce: Cyfryzacja

Monitoring trendów w innowacyjności Raport 14

Data publikacji: 06/2023

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

„Monitoring trendów w innowacyjności” to raport, który prezentuje najnowsze trendy i nowości związane z innowacjami. Raport składa się z trzech części: pierwsza część zawiera nowości w Narodowych Systemach Innowacji (NSI) krajów ujętych w poprzednich raportach z monitoringu trendów, druga część opisuje NSI wybranego kraju (Brazylia) w odniesieniu do jego mocnych i słabych stron, strategicznych celów, otoczenia instytucjonalnego, a trzecia część opisuje wybrane trendy społeczne, gospodarcze i technologiczne (technologie kwantowe, chatboty i modele językowe). Raport został przygotowany przez zespół autorów, którzy przedstawiają swoje analizy i wnioski dotyczące innowacji.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Obecnie Brazylia jest siódmą co do wielkości gospodarką świata, ale nadal należy do 15 krajów o największych różnicach społecznych na świecie – pomimo tego rozwinęła dobrą infrastrukturę nauki i edukacji oraz nabyła kompetencje w obszarach, w których prowadzi badania pionierskie, takich jak zdrowie, rolnictwo/żywność oraz energetyka.
  2. W Brazylii firmy ponoszą bardzo niskie nakłady na szkolenia i kwalifikacje, przeznaczając zaledwie około 0,05% wartości sprzedaży.
  3. Europa, w tym Polska, mają wiele osiągnięć w dziedzinie fizyki kwantowej, niemniej dotychczas nie stworzyła własnego komputera kwantowego i teraz ostro nadrabia zaległości.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Wdrażanie innowacji wymaga odpowiedniego otoczenia instytucjonalnego, w tym uregulowań prawnych i finansowych, które będą wspierać rozwój innowacyjności
  2. Kraje powinny wspierać rozwój innowacyjności poprzez programy finansowe i zachęty dla startupów oraz innych przedsiębiorstw innowacyjnych.
  3. Wdrażanie innowacji wymaga odpowiedniego szkolenia i edukacji pracowników, aby mogli wykorzystać nowe technologie i pomysły w swojej pracy
  4. Laboratoria zajmujące się sztuczną inteligencją oraz niezależni eksperci powinni opracować i wdrożyć zestaw wspólnych protokołów bezpieczeństwa dla zaawansowanego projektowania i rozwoju sztucznej inteligencji, które będą rygorystycznie kontrolowane i nadzorowane przez niezależnych ekspertów zewnętrznych.

Skopiowano!

Skip to content