European Green Deal. Główne mechanizmy oraz ich wpływ na polski przemysł energochłonny
Autor: Instytut Nowej Europy
Data publikacji: 12/2020
Tematyka: Energetyka
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia analizę wpływu Europejskiego Zielonego Ładu na polski przemysł energochłonny. Autor skupia się na omówieniu głównych celów klimatycznych UE na lata 2030 i 2050 oraz na opisie mechanizmów, które mają pomóc w ich osiągnięciu. W raporcie poruszono również kwestie związane z systemem ETS oraz zmianami, jakie czekają na polskie przedsiębiorstwa. Autor zwraca uwagę na wyzwania, jakie stoją przed polskim przemysłem w kontekście Zielonego Ładu oraz na konieczność podjęcia działań mających na celu zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki.
Wnioski
Wnioski
1. Europejski Zielony Ład wpłynie na polski przemysł energochłonny w znaczący sposób, wymagając od przedsiębiorstw dostosowania się do nowych standardów i norm klimatycznych.
2. Wprowadzenie taksonomii dla działań przyjaznych klimatowi będzie miało wpływ na dostępność kapitału dla przedsiębiorstw, co może skłonić je do podejmowania bardziej ekologicznych działań.
3. Polska gospodarka musi podjąć działania mające na celu zwiększenie konkurencyjności w kontekście Zielonego Ładu, np. poprzez inwestycje w nowe technologie i rozwój sektora odnawialnych źródeł energii.
4. Wprowadzenie bardziej ambitnych celów klimatycznych na poziomie UE wymagać będzie od polskiego przemysłu energochłonnego inwestycji w nowe technologie i modernizacji istniejących instalacji.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Wprowadzenie zachęt finansowych dla przedsiębiorstw, które podejmują działania na rzecz ochrony klimatu, np. poprzez ulgi podatkowe lub preferencyjne warunki finansowania.
2. Wspieranie inwestycji w nowe technologie i rozwój sektora odnawialnych źródeł energii, np. poprzez programy rządowe lub fundusze unijne.
3. Współpraca międzysektorowa i międzyinstytucjonalna w celu opracowania strategii dostosowania polskiego przemysłu energochłonnego do wymagań Zielonego Ładu.
4. Wspieranie działań edukacyjnych i szkoleniowych dla przedsiębiorców i pracowników sektora energochłonnego.