close

Raport

W tematyce: Ekonomia

Inwestycje zagraniczne w Polsce po pandemii

Data publikacji: 09/2020

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport zawiera analizy, prognozy oraz wnioski dotyczące napływu i redukcji bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce w perspektywie rocznej. W raporcie przedstawiono oszacowania inwestycji zagranicznych w układzie sektorowym i przestrzennym oraz prognozy zmian w napływie BIZ do Polski według krajów pochodzenia kapitału. Dane te pozyskano z baz Orbis oraz Zephyr, a na ich podstawie oszacowano rozkłady możliwych rozmiarów redukcji bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce dla każdego z 3 scenariuszy rozwoju pandemii dla całego kraju, w przekroju sektorów, województw, jak również największych krajów-eksporterów BIZ do Polski. Dodatkowo na podstawie zgromadzonych danych z badania ankietowego zbudowano ekonometryczne modele logitowe uwzględniające również możliwe interakcje pomiędzy czynnikami makroekonomicznymi, które mogą wpływać na decyzje inwestycyjne. 

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Pandemia COVID-19 wpłynęła na redukcję napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski, co może mieć negatywny wpływ na rozwój gospodarczy kraju.
  2. Największe redukcje napływu BIZ przewidywane są w sektorach takich jak: motoryzacyjny, lotniczy, turystyczny oraz hotelarski.
  3. Województwa, w których przewiduje się największe redukcje napływu BIZ to: kujawsko-pomorskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
  4. W raporcie przedstawiono prognozy zmian w napływie BIZ do Polski według krajów pochodzenia kapitału. Wśród krajów, których inwestycje zagraniczne w Polsce mogą ulec zmniejszeniu, wymieniono m.in. Niemcy, Wielką Brytanię, Francję i USA.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. W celu przeciwdziałania redukcji napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski, należy podjąć działania mające na celu przyciągnięcie nowych inwestorów oraz utrzymanie już istniejących inwestycji.
  2. Należy zwrócić szczególną uwagę na sektory, w których przewiduje się największe redukcje napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i podjąć działania mające na celu wsparcie tych sektorów.
  3. W celu zwiększenia atrakcyjności Polski dla inwestorów zagranicznych, należy kontynuować procesy deregulacji i uproszczenia procedur administracyjnych.

Skopiowano!

Skip to content