close

Raport

W tematyce: Sprawy zagraniczne

Rok wojny w analizach Ośrodka Studiów Wschodnich

Data publikacji: 02/2023

Tematyka: Sprawy zagraniczne

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

„Rok wojny w analizach Ośrodka Studiów Wschodnich” to obszerna publikacja, która zawiera wiele ciekawych analiz i opinii na temat wydarzeń związanych z konfliktem na Ukrainie. Autorzy raportu analizują sytuację na froncie i jej kolejne zwroty, a także omawiają kwestie polityczne, społeczne i międzynarodowe związane z konfliktem. Raport zawiera wiele szczegółowych informacji i wniosków, które pozwalają lepiej zrozumieć sytuację na Ukrainie i jej skutki dla Polski i Europy.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Idąc na wojnę, Putin zmierzał do rozegrania krótkiej, pokerowej rozgrywki, ale szybko okazało się, że rozpoczął długi i wyniszczający konflikt. Rosjanie popełnili klasyczny błąd zlekceważenia przeciwnika.
  2. Olbrzymia mobilizacja Ukraińców we wszystkich regionach kraju do obrony niepodległości, wolności i życia, a zarazem brak większych przejawów kolaboracji z agresorem stanowią jedynie potwierdzenie, że państwowość ukraińska jest trwałym elementem na politycznej mapie Europy, a tożsamość ukraińska jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w historii.
  3. Nic nie wskazuje na rychłe zakończenie działań zbrojnych – Rosja nie osiągnęła swoich celów, zaś anektowanie przez nią części ukraińskich terytoriów we wrześniu 2022 r. można uznać jedynie za próbę przykrycia własnych słabości. 
  4. Sytuacja na froncie jest dynamiczna i wymaga ciągłego monitorowania, aby móc przewidywać kolejne kroki i reagować na zmieniające się okoliczności. 

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. W celu zwiększenia bezpieczeństwa regionu należy kontynuować współpracę z NATO i innymi sojusznikami, a także rozwijać zdolności obronne Polski i innych krajów regionu. 
  2. Wspieranie Ukrainy w jej dążeniu do demokratyzacji i modernizacji jest ważne dla stabilizacji sytuacji w regionie, dlatego należy kontynuować pomoc finansową i techniczną dla Ukrainy.
  3. W celu zwiększenia skuteczności działań na froncie należy rozwijać zdolności wywiadowcze i rozpoznawcze, a także inwestować w nowoczesne technologie wojskowe. 

Skopiowano!

Skip to content