close

Raport

W tematyce: Cyfryzacja

Analiza związku Aktu w sprawie sztucznej inteligencji z wybranymi obowiązującymi i projektowanymi regulacjami prawnymi

Data publikacji: 08/2023

Tematyka: Cyfryzacja

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

W dniu 21 kwietnia 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego zharmonizowane przepisy dotyczące sztucznej inteligencji (Akt w sprawie sztucznej inteligencji) i zmieniające niektóre akty ustawodawcze Unii (dalej: Akt w sprawie sztucznej inteligencji lub AI ACT lub AIA). Głównym celem raportu jest przedstawienie związku („mapowania”) przepisów AI ACT z wybranymi obowiązującymi i projektowanymi krajowymi i europejskimi regulacjami prawnymi. W raporcie omówiono zagadnienia związane z ochroną danych osobowych, odpowiedzialnością cywilną i karną za szkody wyrządzone przez systemy sztucznej inteligencji, a także regulacje dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze wojskowym. 

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Sztuczna inteligencja stanowi wyzwanie dla prawa, które powinno być dostosowane do szybko rozwijającej się technologii.
  2. Brak odwołań do konsumentów w AIA wynika z tego, że niewiele przepisów dotyczy bezpośrednio konsumentów – nie umniejsza to jednak ani znaczenia AIA dla konsumentów, ani nie oznacza braku konieczności określenia związku wielu przepisów z prawem konsumenckim.
  3. Przepisy AIA wykazują duże podobieństwo do niektórych przepisów dyrektywy 2005/29/WE i odpowiednio, przepisów polskiej ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Wprowadzenie regulacji dotyczących odpowiedzialności cywilnej i kary za szkody wyrządzone przez systemy sztucznej inteligencji jest niezbędne. 
  2. W sektorze wojskowym konieczne jest wprowadzenie regulacji dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji, które zapewnią bezpieczeństwo i ochronę praw użytkowników. 
  3. Należy zwrócić uwagę na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony praw użytkowników systemów sztucznej inteligencji. 
  4. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony praw użytkowników, konieczne jest wprowadzenie standardów procesu zarządzania ryzykiem modeli. 
  5. Należy zachęcać do prowadzenia badań nad sztuczną inteligencją i jej wpływem na prawo oraz do tworzenia innowacyjnych rozwiązań prawnych.
  6. Konieczne są działania zmierzające do budowy przyjaznego środowiska regulacyjnego dla podmiotów starających się wprowadzać na rynek innowacyjne rozwiązania i nowe technologie, mogące doprowadzić do zwiększenia poziomu aktywności inwestycyjnej w Polsce i zagwarantować przewagę konkurencyjną polskich podmiotów wobec odpowiedników z państw UE.

Skopiowano!

Skip to content