Sprawy do załatwienia – wybrane wyzwania dla Polski w 2022 r. i dalej
Autor: Fundacja Republikańska
Data publikacji: 12/2021
Tematyka: Administracja publiczna | Bezpieczeństwo i obronność | Cyfryzacja
Link źródłowy: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia wyzwania, jakie stoją przed Polską w 2022 roku i w kolejnych latach. Autorzy omawiają wiele różnorodnych tematów takich jak: reforma służby dyplomatycznej, niedobory kadry medycznej, nowy system obrony państwa, federalizacja Unii Europejskiej w kontekście „walki o praworządność” w Polsce czy rozwój sztucznej inteligencji.
Wnioski
Wnioski
- 36 % osób w przypadku napaści na Polskę wyraziło chęć wstąpienia do sił zbrojnych lub formacji militarnych
- Jedynie 3% ogółu mieszkańców Polski mogą pomieścić istniejące budowle ochronne
- Obniżenie wymagań co do znajomości języków wobec kandydatów na aplikację dyplomatyczno-konsularną może wpłynąć negatywnie na jakość przyszłych kadr MSZ.
- Niedobór lekarzy niektórych specjalności staje się jedną z najważniejszych przyczyn ograniczenia dostępu do opieki i wydłużenia średniego czasu oczekiwania.
- Polskę czeka kolejna seria sporów o „praworządność” z uwagi na agencję programową nowego rządu Republiki Federalnej Niemiec – w niemieckim parlamencie regularnie omawiano „stan praworządności w Polsce” (również na Węgrzech, rzadziej w odniesieniu do Słowacji), a rozpiętość tematyczna dyskusji sięgała od sytuacji osób LGBT, praw kobiet, sytuacji mediów, po reformę sądownictwa.
- Obecnie systemy sztucznej inteligencji są używane głównie do zapobiegania przestępstwom, jednak w przyszłości możliwa jest sytuacja, w której łamanie prawa będzie dokonywać się bezpośrednio poprzez SI, bez ingerencji człowieka – biorąc pod uwagę fakt, iż sztuczna inteligencja bardzo szybko się uczy i jest wrażliwa na sugestie, możliwy jest scenariusz, w którym jej działanie okaże się szkodliwe dla ludzkości w nieprzewidywalny dotąd sposób.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. W celu poprawy jakości kształcenia, należy zwiększyć nakłady na edukację oraz wprowadzić nowe metody nauczania, takie jak nauczanie zdalne czy e-learning.
2. W celu zwiększenia dostępności do usług medycznych, należy zwiększyć nakłady na służbę zdrowia oraz wprowadzić nowe rozwiązania, takie jak telemedycyna czy mobilne punkty medyczne.
3. W celu walki z korupcją, należy wprowadzić nowe przepisy prawne oraz zwiększyć kontrolę nad działaniami urzędników i przedsiębiorców.
4. Należy zwiększyć budżet obronny, wdrożyć koncepcję obrony powszechnej, zwiększyć liczebność Wojska Polskiego i uprościć system służby wojskowej
5. Obrona cywilna powinna mieć charakter powszechny i terytorialny, formacje OC powinny być tworzone na każdym szczeblu samorządu terytorialnego oraz w wybranych zakładach pracy.