close

Raport

W tematyce: Prawo

Komentarz do wybranych propozycji Konferencji o Przyszłości Europy

Autor: Ordo Iuris

Data publikacji: 01/2022

Tematyka: Prawo

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport stanowi komentarz do rekomendacji sporządzonych w ramach Konferencji. Autorzy omawiają propozycje dotyczące m.in. gospodarki i rynku pracy, ochrony zdrowia oraz polityki społecznej. W raporcie poruszono kwestie szczególnie istotne z punktu widzenia suwerenności Polski i polskiej tożsamości konstytucyjnej. Autorzy zwracają uwagę na potrzebę poprawy funkcjonowania rynków pracy, zapewnienia równości płci i zatrudnienia, a także na likwidację ubóstwa osób pracujących.  Podział na propozycje „negatywne”, „neutralne” i „pozytywne” oraz wskazówki co do ewentualnych zagrożeń i korzyści jakie konkretny postulat niesie lub może nieść ze sobą mają na celu nie tylko podnoszenie świadomości obywateli na temat kierunku rozwoju Unii Europejskiej, ale także wsparcie dla eurodeputowanych, organów i instytucji, które będą zaangażowane w proces wdrażania rekomendacji Konferencji.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

W ramach Konferencji zarejestrowano 6,5 tysiąca wydarzeń, a w ogólnodostępnej cyfrowej platformie aktywny udział wzięło około 50 tysięcy osób. Do udziału w kluczowym elemencie Konferencji jakim były europejskie panele obywatelskie organizowane bezpośrednio pod auspicjami instytucji unijnych, zaproszono łącznie 800 osób ze wszystkich krajów Unii. Wskazano, że ich wybór stanowił odzwierciedlenie różnorodności UE pod względem pochodzenia geograficznego, płci, pochodzenia społeczno-ekonomicznego i poziomu wykształcenia, a co najmniej jedna trzecia uczestników panelu to osoby w wieku 16-25 lat.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. W celu poprawy sytuacji na rynku pracy, konieczne jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających zwiększenie zatrudnienia, w tym m.in. poprzez wprowadzenie zachęt dla pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz poprawę sytuacji kobiet na rynku pracy. 
  2. Konieczne jest wprowadzenie zmian w polityce społecznej, które pozwolą na walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym poprzez zwiększenie wsparcia dla osób najbardziej potrzebujących. 
  3. W celu poprawy sytuacji na rynku mieszkaniowym, konieczne jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających zwiększenie dostępności mieszkań, w tym poprzez rozwój rynku wynajmu oraz wprowadzenie programów wsparcia dla osób poszukujących mieszkań. 
  4. Konieczne jest zwiększenie inwestycji w ochronę zdrowia, w tym w szczególności w zapobieganie chorobom przewlekłym i chorobom psychicznym.

Skopiowano!

Skip to content