Funkcjonowanie rynku medialnego w Polsce i innych wybranych państwach europejskich – przeciwdziałanie koncentracji kapitału i ochrona pluralizmu mediów
Autor: Ordo Iuris
Data publikacji: 01/2021
Tematyka: Prawo
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia analizę sytuacji na rynku medialnym w Polsce i wybranych państwach europejskich: w Niemczech, Czechach, Francji, Chorwacji, w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Autorzy raportu zwracają uwagę na problem koncentracji kapitału w sektorze mediów oraz jego negatywny wpływ na pluralizm i wolność słowa. W raporcie omówiono również ustawodawstwo związane z zapobieganiem koncentracji kapitału i ochroną pluralizmu w badanych państwach europejskich. Autorzy raportu wskazują na potrzebę działań mających na celu przeciwdziałanie koncentracji kapitału w mediach oraz ochronę pluralizmu i wolności słowa.
Wnioski
Wnioski
- Koncentracja kapitału w sektorze mediów jest poważnym problemem, który negatywnie wpływa na pluralizm i wolność słowa.
- W Polsce i innych badanych państwach europejskich istnieją regulacje prawne mające na celu zapobieganie koncentracji kapitału i ochronę pluralizmu w mediach, jednakże ich skuteczność jest ograniczona.
- W Polsce i innych badanych państwach europejskich istnieją problemy związane z brakiem transparentności w finansowaniu mediów, co może prowadzić do koncentracji kapitału i ograniczenia pluralizmu.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Konieczne jest wzmocnienie regulacji prawnych mających na celu zapobieganie koncentracji kapitału i ochronę pluralizmu w sektorze mediów.
- Warto rozważyć wprowadzenie nowych modeli biznesowych w sektorze mediów, które będą sprzyjać pluralizmowi i wolności słowa.
- Konieczne jest zwiększenie transparentności w finansowaniu mediów, co pozwoli na uniknięcie koncentracji kapitału i ograniczenia pluralizmu.
- Współpraca międzynarodowa w zakresie ochrony pluralizmu i wolności słowa powinna być rozwijana, a regulacje prawne powinny być ujednolicone na poziomie europejskim.