Ocena programu przezbrojenia rosyjskich sił zbrojnych w latach 2011-2020
Data publikacji: 06/2021
Tematyka: Sprawy zagraniczne | Wojna na Ukrainie
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport „Ocena programu przezbrojenia rosyjskich sił zbrojnych w latach 2011-2020” opisuje program modernizacji i rozbudowy rosyjskich sił zbrojnych w latach 2011-2020. Autorzy raportu analizują najważniejsze założenia programu takie jak modernizacja: wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrzno-kosmicznych, broni hipersonicznej i innych systemów uzbrojenia. Raport zawiera również informacje na temat konsekwencji dla polityki zagranicznej i obronnej Rosji oraz wniosków, które można wyciągnąć dla Polski i NATO. W raporcie poruszono także kwestię wojny na Ukrainie oraz jej wpływu na rosyjskie siły zbrojne.
Wnioski
Wnioski
1. Rosja zrealizowała podstawowy cel Państwowego Programu Uzbrojenia na lata 2011-2020, osiągając 70-procentowy udział nowoczesnego uzbrojenia w siłach zbrojnych .
2. Rosyjskie siły zbrojne zwiększyły swoją zdolność bojową dzięki modernizacji i rozbudowie.
3. Rosja rozwija broń hipersoniczną, co stanowi poważne wyzwanie dla innych państw.
4. Wojna na Ukrainie wpłynęła na rosyjskie siły zbrojne, które były zaangażowane w konflikt.
5. Rosja wykorzystuje swoje siły zbrojne do realizacji celów politycznych, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Wzrost potencjału rosyjskich sił zbrojnych stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, dlatego państwa powinny zwiększyć swoje nakłady na obronność .
2. W związku z rozwojem broni hipersonicznej, państwa powinny zainwestować w rozwój systemów obrony przeciwrakietowej .
3. W celu zwiększenia bezpieczeństwa międzynarodowego, państwa powinny współpracować w zakresie kontroli zbrojeń i ograniczania zbrojeń .
4. W związku z zaangażowaniem rosyjskich sił zbrojnych w konflikt na Ukrainie, państwa powinny wspierać Ukrainę w jej wysiłkach na rzecz ochrony suwerenności i integralności terytorialnej .