Przegląd gospodarczy PIE lato 2023
Autor: Polski Instytut Ekonomiczny
Data publikacji: 07/2023
Tematyka: Administracja publiczna | Ekonomia | Polityka społeczna
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Przegląd gospodarczy PIE na lato 2023 to raport przygotowany przez Polski Instytut Ekonomiczny, który prezentuje kluczowe liczby, wnioski i prognozy dotyczące stanu polskiej gospodarki oraz gospodarki światowej w latach 2023-2025. Raport zawiera analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki i życia społecznego w Polsce, uwzględniając sytuację międzynarodową. W raporcie omówiono m.in. stan polskiej gospodarki w II kwartale 2023 r. oraz prognozy na przyszłość gospodarki światowej, w tym Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Chin. Przegląd gospodarczy PIE na lato 2023 to wartościowe źródło informacji dla ekonomistów, przedsiębiorców, polityków oraz wszystkich zainteresowanych sytuacją gospodarczą w Polsce i na świecie.
Wnioski
Wnioski
- Polska gospodarka rozwija się w tempie zbliżonym do ubiegłego roku, co jest dobrym sygnałem dla przedsiębiorców i inwestorów.
- Nakłady dużych przedsiębiorstw w I połowie roku przyczyniły się do pozytywnych wyników, jednakże spowolnienie gospodarcze i wzrost stóp procentowych mogą wpłynąć na tempo wzrostu wydatków w kolejnych kwartałach.
- Wzrost gospodarczy w Polsce będzie zależał od sytuacji międzynarodowej, w tym od rozwoju gospodarek Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Chin.
- Polska gospodarka musi stawić czoła wyzwaniom związanym z klimatem i energią, w tym poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii i zwiększenie efektywności energetycznej.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- W celu utrzymania tempa wzrostu gospodarczego, Polska powinna kontynuować politykę inwestycyjną, szczególnie w obszarach związanych z infrastrukturą i innowacjami.
- Wzrost wydatków publicznych na badania i rozwój oraz edukację może przyczynić się do zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki i poprawy jakości kwalifikacji pracowników.
- Polska powinna zwiększyć swoje zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatu, poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii, zwiększenie efektywności energetycznej oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.