close

Raport

W tematyce: Gospodarka i rynek pracy

Wypalenie zawodowe. Wyzwanie dla pracowników i pracodawców.

Data publikacji: 09/2021

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport „Wyzwanie dla pracowników i pracodawców: Wypalenie zawodowe” to inaugurujący kampanię społeczną dokument, który przedstawia problem wypalenia zawodowego w Polsce. Raport zawiera informacje na temat przyczyn, skutków oraz sposobów radzenia sobie z tym problemem. Autorzy raportu zwracają uwagę na korzyści dla firm i pracowników wynikające z inwestycji w zdrowie psychiczne oraz przedstawiają dobre praktyki w zarządzaniu wypaleniem zawodowym. Raport ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat wypalenia zawodowego oraz zachęcenie pracowników i pracodawców do podejmowania działań zapobiegających temu zjawisku.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Wypalenie zawodowe jest poważnym problemem w Polsce, który dotyka zarówno pracowników, jak i pracodawców: w 2020 r. liczba dni absencji chorobowej z powodu reakcji na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, epizod depresyjny oraz zaburzenia depresyjne nawracające wyniosła 17,6 mln i była ponad dwa razy wyższa niż w roku 2012
  2. Stres w pracy odczuwa między 80 a 90 proc. pracowników w Polsce
  3. W pierwszej trójce możliwych przyczyn wyczerpania emocjonalnego i obniżenia oceny własnych możliwości pracownicy wskazują dużą odpowiedzialność przy niskim wynagrodzeniu (54 proc.), potrzebę rozwoju zawodowego przy małych szansach na awans (43 proc.) oraz dużą ilość pracy przy małej ilości czasu (41 proc.).

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Pracodawcy powinni inwestować w zdrowie psychiczne swoich pracowników, np. poprzez organizowanie szkoleń z zarządzania stresem. 
  2. Pracodawcy powinni umożliwiać pracownikom aktywne kształtowanie swojej pracy, np. poprzez elastyczne godziny pracy i możliwość negocjowania treści pracy. 
  3. Przejrzyste informowanie o podejmowanych decyzjach oraz angażowanie pracowników w proces podejmowania strategicznych decyzji może pomóc w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu. 
  4. Pracodawcy powinni wdrażać zaawansowane zarządzanie wydajnością, np. poprzez udzielanie terminowej i konkretnej informacji zwrotnej oraz powiązanie zarządzania wynikami z nagrodami finansowymi i pozafinansowymi.

Skopiowano!

Skip to content